DRUKUJ
 
"Ojciec i Pasterz". Nowy film o kard. Stefanie Wyszyńskim
 


Przełomowe momenty życia, archiwalne materiały, ale również świadectwa osób, które go znały, to wszystko znalazło się w filmie "Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński". Dokument zaprezentowano w Domu Arcybiskupów Warszawskich 3 sierpnia w rocznicę urodzin i święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia
Film pokazuje aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego, ale przede wszystkim “normalnego i świętego człowieka”. – Autorom udało się to, co jest niezwykle trudne: pokazać świętość człowieka w normalności. Nie tylko postać pomnikową – zauważył kard. Nycz.

 

W produkcji wykorzystano archiwalne materiały z udziałem kard. Wyszyńskiego: fragmenty homilii, zdjęcia, ale również świadectwa osób, które go znały. Jednak to tylko niewielka część z ponad stu godzin nagranych rozmów. – Osoby, które występują w filmie mogą mówić o Prymasie bez końca, godzinami. Musieliśmy wybierać z pięciu godzin wypowiedzi, a było nam szkoda każdego zdania – mówi Piotr Górski, reżyser.

 

Nauczanie Prymasa Wyszyńskiego o przebaczaniu, o pracy, o miłości, znaczeniu relacji międzyludzkich, o Bogu, o skromności jest – jak podkreśla – dzisiaj jeszcze bardziej aktualne. – To jest taka postać, której nauczanie powinno być częścią nauki o historii Polski – mówi. Jednak obok ważnych i przełomowych wydarzeń, związanych z uwięzieniem, przygotowaniem obchodów Milenium Chrztu Milenijnych, film pokazuje również, gdzie kard. Wyszyński lubił wypoczywać, co jeść i jak wyglądał jego zwykły dzień pracy.

 

Taki sposób pokazania Prymasa Tysiąclecia ma trafić zarówno do starszych, pamiętających go, jak i młodych, którzy w wielu przypadkach nie wiedzą o nim nic. – Przez to, że beatyfikacja się przesunęła, to mamy więcej czasu, aby opowiedzieć młodym ludziom o Prymasie – zauważa. Reżyser podkreślił, że pomysł stworzenia filmu spotkał się z otwartością i życzliwością. – Na hasło: Wyszyński, otwierają się wszystkie drzwi i świecą się oczy – mówi reżyser.

“Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński” powstawał trzy lata, w wśród osób, które podzieliły się wspomnieniami o Prymasie Tysiaclecia są m.in.: Anna Rastawicka, Krystyna Szajer, kard. Kazimierz Nycz, o. Leon Knabit. Film ma zostać pokazany w kinach oraz telewizji.

 

Premierze filmu w Domu Arcybiskupów Warszawskich towarzyszyła również promocja książki “Ten zwycięża, kto miłuje” Anny Rastawickiej. Wieloletnia współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia podkreśliła, że zależało jej, aby to właśnie kard. Wyszyński mówił przez tę publikacje, dlatego zawarła w liczne cytaty z nauczania kard. Wyszyńskiego, dotyczące m.in. życia społecznego i chrześcijańskiego oraz roli kobiety.


archwwa.pl