DRUKUJ
 
Wokół postaci ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego
 


Na Jasnej Górze, po wakacyjnej przerwie, wznowiony został cykl spotkań „Maryjna droga do świętości Stefana kardynała Wyszyńskiego”, wpisujący się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Spotkanie odbyło się w niedzielę, 27 września w Sali Papieskiej na Jasnej Górze, ale było także na żywo przekazywane do Internetu za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube. Organizator cyklu spotkań o. Mariusz Tabulski podkreślił, że są to spotkania o prymasie, „który nie tylko zostawił nam swoje ślady i znaki, ale przede wszystkim jest obecny pośród nas swoim duchem”.

 

Tematem siódmego w cyklu spotkania były słowa: „Królewska pieśń narodu. Historia zapisana słowami i muzyką”. Gośćmi spotkania byli: o. Grzegorz Prus - paulin, który przez ostatnie 6 lat był przeorem Klasztoru Paulinów na krakowskiej Skałce, a obecnie, od 1 października, jest nowym dyrektorem Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, oraz twórcy Oratorium o kardynale Wyszyńskim „Soli Deo per Mariam” – kompozytor Piotr Pałka (osobiście) oraz drugi kompozytor Hubert Kowalski i autor libretta ks. Tadeusz Golecki (przez łącza internetowe).

 

W czasie spotkania była okazja do wysłuchania fragmentów oratorium o Stefanie kard. Wyszyńskim „Soli Deo per Mariam”, które powstało z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów. Jego premiera odbyła się na Jasnej Górze w listopadzie 2018 r., w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wkrótce ma zostać wydane na płycie.

 

Część spotkania poświęcona była wizytom Prymasa Tysiąclecia na krakowskiej Skałce, gdzie kard. Stefan Wyszyński był częstym gościem, zwłaszcza na majowych uroczystościach połączonych z procesją ku czci św. Stanisława. O tych spotkaniach opowiadał o. Grzegorz Prus, wieloletni przeor na Skałce w Krakowie: „Gospodarzem uroczystości zawsze był Karol Wotyła, a tym, który szczególnie przewodniczył uroczystościom i głosił bardzo ważne przesłania i homilie, był Prymas Polski, szczególnie od 1966 roku, od Millenium. Prymas głosił ważne przesłania, kiedy mówił o rzeczach, o których nikt w Polsce nie mógłby powiedzieć, a On mówił - w imieniu narodu, kierując ważne słowa, nawet pod adresem władz” – mówił o. Prus.

 

Wieczór prowadzili: o. Mariusz Tabulski, organizator i pomysłodawca cyklu spotkań, dotychczasowy dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, i Małgorzata Bartas-Witan z redakcji katolickiej Polskiego Radia, która współpracuje z Jasną Górą przy organizacji wielu spotkań. 

 

O godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej rozważania Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. Mariusz Tabulski. Po Apelu rozpoczęło się nocne czuwanie modlitewne, wpisujące się w przygotowania do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, połączone od kilku miesięcy z modlitwą o ustanie epidemii w Polsce i na świecie. Spotkanie zakończyła Msza św. sprawowana o północy w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

 

Materiały archiwalne z wcześniejszych spotkań dostępne są na stronach internetowych Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego (jim.jasnagora.pl) w zakładce – 'Prymas Jasnogórski. Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego', a także na stronach Radia Jasna Góra (www.radiojasnagora.pl) i Biura Prasowego Jasnej Góry (www.jasnagora.com).

 

www.jasnagora.com