DRUKUJ
 
Z Maryją nowe czasy - Peregrynacja znów wstrzymana
 


Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej po polskich diecezjach zostało wstrzymane do odwołania ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju - czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Jest to już druga w tym roku przerwa w peregrynacji wizerunku Maryi.

 

Zaledwie miesiąc temu Obraz Nawiedzenia wrócił na szlak spotkań z wiernymi. Jednak ze względu na rozwijającą się pandemię, po uwzględnieniu instrukcji służb sanitarnych, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, podjął wczoraj (14.10) decyzję o bezterminowym zawieszeniu dalszej peregrynacji.

 

„Ta decyzja jest podyktowana troską o bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzi, którzy zawsze tłumnie gromadzą się przy Matce Bożej” - tłumaczył dla Radia Jasna Góra o. Dariusz Nowicki, paulin, kustosz Obrazu Nawiedzenia.

„Wiara była zawsze dla nas podstawą, ale Pan Bóg dał również człowiekowi rozum i roztropność. Możemy się modlić i musimy się modlić i ufać Panu Bogu, że nas przez to przeprowadzi. Matka Boża na pewno będzie nas wspierać i niezależnie, gdzie jesteśmy, musimy modlić się i polecać Panu Bogu sprawę ustania tej epidemii” – podkreślał o. Nowicki.

 

„Doświadczenie straty, braku spotkania z Matką Bożą w naszych miejscowościach i kościołach, trzeba teraz przekuć na indywidualne i rodzinne spotkania z Nią. Pomocą w takim przeżywaniu wiary mogą być Jej liczne wizerunki, jakie są w naszych domach” - dodał paulin.

 

O. Nowicki przypomniał też o apelu częstochowskiego metropolity abp Wacława Depo, który już w marcu zachęcał, aby odpowiedzią na sytuację zagrożenia epidemią było wystawienie w oknach domów umiłowanego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

Peregrynujący po kraju Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został przewieziony do domu zakonnego sióstr Elżbietanek w Poznaniu, gdzie znalazł miejsce w kaplicy klasztornej.

 

 

Peregrynacja Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej rozpoczęła się w maju 2019 r. Przed wybuchem pandemii obraz nawiedził blisko 250 parafii. W marcu wstrzymano nawiedzenie, które wznowiono 1 września. Według planu peregrynujący po Polsce obraz w 2021 r. powinna przejąć archidiecezja gnieźnieńska.

 

www.jasnagora.com