DRUKUJ
 
Święta Cecylia
 


22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię. Choć żyła na długo przed Franciszkiem z Asyżu (III w.), jest ważną świętą także i dla franciszkanów. Jest bowiem patronką chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych, a muzyka od samego początku była bliska zakonowi św. Franciszka.


Kiedy powstał zakon franciszkanów, liturgia była zróżnicowana w zależności od części Europy. Franciszek postanowił związać modlitwę liturgiczną swojej wspólnoty z liturgią rzymską, a więc tą, którą sprawował sam papież na Lateranie. Z biegiem czasu bracia dostosowywali ją do swoich potrzeb, uzupełniając własnymi tekstami i zwyczajami. Zrobili to tak dobrze, że w roku 1278 papież Mikołaj III polecił kościołom rzymskim przyjąć liturgię zawartą we franciszkańskich rękopisach.

 

Bracia św. Franciszka byli mobilni, przenosili się z miasta do miasta, wędrowali po całym świecie, zanosząc wszędzie księgi liturgiczne, śpiewy i zwyczaje. Tak właśnie liturgia sprawowana w kościołach franciszkanów, stała się liturgią całego Kościoła rzymskiego. Mijały wieki, a bracia uroczyście sprawowali liturgię w swoich kościołach, troszczyli się o wysoki poziom śpiewu, poprzez postanowienia kapituł, tworzenie traktatów muzycznych, organizowanie kapel i chórów. Dowodem tego są zachowane do czasów współczesnych graduały, antyfonarze, mszały, ceremoniały, dzieła muzyczne oraz historie kompozytorów i mistrzów chóru.

 

Pamiętajmy więc w modlitwie dziś szczególnie o tych, którzy upiększają nam nasze liturgie: o naszych organistach, członkach chórów, chórków, scholi i psalmistach, dziękując, że Pan obdarzył ich talentem, a oni go nie zakopali, ale wykorzystują na chwałę Boga.

 

Tekst powstał na podstawie informacji zawartych na stronie Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii, której celem jest formowanie ludzi świadomych znaczenia liturgii, jej głębi i teologii, nauka śpiewu liturgicznego i prowadzenia chórów.

 
franciszkanie.pl