DRUKUJ
 
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” rozpoczęła zbiórkę środków na projekt „Bezpieczna Mama”.
 


O pomoc do Fundacji zwróciła się polska misjonarka świecka pani Iza Cywa, która była dyrektorką szpitala w Republice Centralnej Afryki. Kobiety w Afryce rodzą w niewyobrażalnie trudnych warunkach. W ośrodkach zdrowia brakuje prądu i wody. W niektórych nich łóżka porodowe są jeszcze drewniane.

 

Republika Środkowoafrykańska to jedno z najbiedniejszych państw świata, w którym od lat trwa wojna domowa. Śmiertelność wśród dzieci do 5 roku życia sięga tam 110 na 1000 żywych urodzeń (w Unii Europejskiej notuje się 4 zgony na 1000 żywych urodzeń). Aby chociaż częściowo odmienić tę dramatyczną sytuację chcemy kupić wyposażenie do 23 ośrodków zdrowia oraz zorganizować szkolenia dla pracującego w nich personelu. Koszt sprzętu i materiałów dla jednego ośrodka to niewiele ponad 2 tys. zł (2352 zł) Tyle kosztuje szansa na bezpieczny poród dla setek kobiet.

 

Projekt “Bezpieczna Mama” polega też na edukacji położnych. W tych ośrodkach nie ma lekarza, a pracujący tam personel to osoby przyuczone do zawodu, które potrafią pisać i czytać. Do afrykańskich ośrodków zdrowia mają dotrzeć szkolenia ginekologiczno-położnicze nagrywane w Polsce. Swoją wiedzą podzielą się polscy specjaliści. Filmy będą tłumaczone na język francuski i sango czyli język oficjalny Republiki Środkowoafrykańskiej.

 

W Internecie https://pomagam.pl/g3k7wt8g trwa zbiórka na zakup podstawowych sprzętów ginekologicznych. W tych ośrodkach nie ma nawet słuchawki ginekologicznej co jest podstawą pracy położnej.

 

Republika Środkowoafrykańska to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Od wielu lat trwa w nim wojna domowa. Jedynie 4 z 16 prefektur znajdują się pod egidą prezydenta RŚA, reszta jest zarządzana przez rebelianckie grupy zbrojne. Miejscowa ludność żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia i strachu. Na miejscu nie opuszczają ich polscy misjonarze, którzy prowadząc szkoły i szpitale niosą pomoc potrzebującym.

 

Więcej o działalności fundacji: TUTAJ