DRUKUJ
 
Potrzeba nam Ducha Świętego, jak nigdy
 


Przedstawiciele grup wspólnotowych działających na terenie arch. częstochowskiej zgromadzili się w poniedziałek, 11 stycznia na Jasnej Górze. W ramach diecezjalnego spotkania Odnowy w Duchu Świętym, w Kaplicy Różańcowej odprawiona została Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Abp Depo podkreślił, że Jasna Góra jest najlepszym miejscem na takie spotkania: „Niewątpliwie Jasna Góra, jako miejsce zawierzenia Bogu na wzór Maryi za jej wstawiennictwem, jest dla nas drogą, i tego się trzymajmy. Dzisiaj będę przywoływał, żebyśmy byli posłuszni Duchowi Świętemu na podobieństwo Maryi. Bo gdyby nie było Jej otwarcia na wolę Boga i poprzez objawienie Ducha Świętego, nie byłoby Tajemnicy Wcielenia. Dlatego chcemy wypraszać potrzebne dary posłuszeństwa Duchowi Świętemu przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa, który również jest patronem naszego trudnego czasu”.

 

Abp Wacław Depo mówił również, że niezwykle ważne jest zrozumienie, czym są charyzmaty w Kościele: „Charyzmat i urząd w Kościele są jak dwa ramiona krzyża. One muszą być razem, bo się razem dopełniają. Nie może być tak, że ktoś powie 'Ja jestem charyzmatykiem, a Ksiądz Arcybiskup to jest urząd'. Nie. My jesteśmy razem i podchodzimy razem pod krzyż Chrystusa, a Duch Święty doprowadza nas do całej prawdy, przekonuje nas też o grzechu i o sądzie Boga, ale to on nas czyni świadkami aż po krańce Ziemi wyznawanej wiary w Chrystusa”.

 

Wspólnie z metropolitą częstochowskim przy ołtarzu stanął m.in. o. Piotr Stanikowski, paulin, opiekun Jasnogórskiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Kana”: „Chcemy jednoczyć się przy Maryi, chcemy nadal w sposób fizyczny obecnością na Jasnej Górze czuć tę jedność wspólnot, które w archidiecezji częstochowskiej modlą się w takim czasie. Jest to zarówno modlitwa wszystkich osób, które dzisiaj z nami tutaj być nie mogą”.

W trakcie sprawowanej Eucharystii w sposób szczególny modlono się o jedność Kościoła, oraz o dar charyzmatów Ducha Świętego, tak potrzebnych w obecnych czasach nam wszystkim. Na zakończenie Mszy św. Abp Wacław Depo udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

 

Odnowa w Duchu Świętym, zwana również Odnową Charyzmatyczną, zaistniała w Kościele Katolickim w 1967 roku jako jeden z nurtów odnowy po II Soborze Watykańskim. Jest ruchem o zasięgu światowym. Nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Służy pomocą w realizacji misji powierzonej Kościołowi przez Chrystusa: ewangelizacji świata, nawróceniu, zbawieniu i uświęceniu ludzi.

 

 

Jak mocniej ukochać Eucharystię, jak posługiwać Kościołowi… Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo nowy rok wspólnej modlitwy i formacji zainaugurowali na Jasnej Górze przedstawiciele wspólnot Odnowy w Duchu Świętym arch. częstochowskiej.

 

 

O. Mihovil Filipowić, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w arch. częstochowskiej podkreśla: „To jest taki zwyczaj, już od wielu lat. W tym roku jest wyjątkowo, bo nie było opłatka tylko Msza św. To jest najważniejsze, żeby gromadzić się na Eucharystii i umacniać się wzajemnie, i prosić Boga o światło na ten rok, o to jak posługiwać Kościołowi, jak trwać na modlitwie, jak pogłębiać relację z Panem Jezusem przez Słowo Boże”.

 

Odnowa w Duchu Świętym w arch. częstochowskiej w ubiegłym roku przeżywała 40-lecie swego istnienia. Do jubileuszu ruch przygotowywał się kilka lat, ale pandemia pokrzyżowała plany. Jednak, jak zauważa o.Filipowić, i w tym doświadczeniu trzeba dostrzec działanie Boga: „Każde wyzwanie i sytuacja jest zawsze okazją, aby pokazać, że jesteśmy wierni i wierzymy Bożej obietnicy. Bóg jest ze swoim ludem, ze swoją wspólnotą i przeżywa to razem z całym Kościołem. Budujemy więzi przez Internet, przez wirtualne spotkania, które są też organizowane”.

 

„Odnowa ma przede wszystkim uświadamiać obecność Ducha Świętego w życiu chrześcijanina, czyli Kościoła i otwartości na Niego, aby nasze życie było kreatywne i dynamiczne, bo Duch Święty pozwala nam usłyszeć natchnienia Boże”, podkreśla koordynator.

 

W arch. częstochowskiej przy parafiach istnieje 8 wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Jedna z grup, o nazwie „Kana”, działa także na Jasnej Górze.


jasnagora.com

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー