DRUKUJ
 
Środa Popielcowa
 


17 lutego 2021 r. Środą Popielcową rozpoczyna się Wielki Post. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, do której zobowiązani są wszyscy powyżej 14. roku życia i post ścisły, czyli tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze. Do postu ścisłego zobowiązane są osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

 

Popielec, Środa Popielcowa czy też staropolska Wstępna Środa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Świętej.

 

Podczas liturgii kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Ta tradycja pojawiła się w VIII w. W XI w. papież Urban II uczynił ją obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

 

Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. Kapłan posypując głowy wiernych mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

 

franciszkanie.pl