DRUKUJ
 
Wotum miasta Leszno dla Jasnej Góry
 


Delegacja mieszkańców miasta Leszna przywiozła na Jasną Górę wotum wdzięczności z okazji setnej rocznicy powrotu Leszna do Polski, setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

 

Przekazano wotum wdzięczności w postaci medalu z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. „Maryjo, nasza Matko i Królowo, dziękujemy Ci za Twoją opiekę nad polskim Lesznem” - napisali w specjalnym przesłaniu przedstawiciele Leszna. Na medalu przypomniano słowa Prymasa Wyszyńskiego, że po Bogu największa miłość należy się Ojczyźnie i temu, co ją stanowi.

 

Obecny na pielgrzymce wiceprezydent Leszna, Piotr Jóźwiak podkreślił w rozmowie dla Radia Jasna Góra, że poprzez złożenie wotum na Jasnej Górze, dopełniony zostaje również aspekt religijny świętowania: „Leszno, nie tak jak cała Polska, nie wróciło w granice Rzeczypospolitej w 1918 roku, ale dopiero w 1920 r. W zeszłym roku obchodziliśmy 100-lecie powrotu do Macierzy. Zaczęliśmy hucznie, bo był to styczeń, potem przyszła pandemia i 80% imprez się nie odbyło. Tym bardziej się cieszę, że koledzy i koleżanki wpadli na taki pomysł, aby zakończyć ten rok świętowania na Jasnej Górze. Miasto Leszno, tak jak cała Polska, może mocno tutaj dziękować, myślę, że jest ten aspekt religijny także uwzględniony”.

 

Przedstawiciele miasta wzięli udział we Mszy św. o godz. 12.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców. Obecny na pielgrzymce był wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak.

 

„Dzisiejszą Eucharystię u Tronu Królowej Polski chcemy sprawować w wyjątkowej intencji, chcemy modlić się za wszystkich mieszkańców Leszna, za wszystkich mieszkańców tej części Wielkopolski, ponieważ przybyli dzisiaj na Jasną Górę, aby naszej Królowej ofiarować wotum za dar 100-lecia przyłączenia Leszna do odradzającej się przed 100. laty Rzeczypospolitej. To było wielkie wydarzenie, spełniło się wówczas marzenie wielu pokoleń, tych, którzy bardzo konsekwentnie upominali się o Polskę, tych, którzy budowali w całej Wielkopolsce etos narodowy, z którego my również dzisiaj czerpiemy pełnymi garściami” - mówił w powitaniu ks. Jarosław Wąsowicz.

 

„Od 17 stycznia ubiegłego roku Leszno dziękuje Bogu przez Matkę Najświętszą za to, że 17 stycznia 1920 roku mogło powrócić do macierzy, w granice państwa polskiego. Był to efekt negocjacji, rozmów, ale ufamy i jesteśmy przekonani, że ostatnie słowo w tym wszystkim należało do Pana Boga i do Matki Najświętszej. Dlatego też chcemy Jej powiedzieć słowami tej religijnej pieśni: ‘Jesteś tuż obok mnie, jesteś ze mną, w rannej mgle, w słońcu dnia i w noc ciemną. Wspierasz mnie, chronisz mnie w swych ramionach. Jesteś tuż obok mnie w każdy dzień’. I Maryja wszędzie jest tam, gdzie są Jej dzieci. I ‘ta ranna mgła’ dla miasta Leszna miała miejsce 17 stycznia 1920 roku, i potem nastało słońce dnia, kiedy w okresie międzywojennym wszystko się odradzało.

 

Ale później przyszła noc okupacji, 18. mieszkańców Leszna zostało rozstrzelanych, poniosło męczeńską śmierć, kapłani, kapelan wojskowy, wikary zginęli w obozach koncentracyjnych. To była ta ciemna noc. Ale potem przyszło wyzwolenie, i chociaż z jednej niewoli wpadliśmy w drugą, to jednak Maryja zaznaczała swoją obecność. W jaki sposób? Maryja zaznaczała swoją obecność przede wszystkim przez to, że dwukrotnie było nawiedzenie Leszna w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Pierwsze w 1977 roku, pod hasłem ‘Maryjo wprowadzaj w nasze życie Chrystusa’ (…). A drugie nawiedzenie dokonało się pod hasłem ‘Z Maryją w nowe czasy’. A więc chcemy z Maryją iść w nowe czasy, ale nie pod względem ekonomicznym, nie pod względem politycznym, ale jako nowi ludzie” – podkreślał w homilii ks. kanonik Mieczysław Jarczewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lesznie.

 

Wotum przekazano na zakończenie Mszy św. W imieniu paulinów wotum przyjął o. Rafał Wilk, podprzeor sanktuarium: „Chciałbym wam podziękować za wasze przybycie i za wotum, które tutaj składacie. Dziękuję całej pielgrzymce reprezentującej waszą społeczność, nade wszystko w szczególny sposób niech mi będzie wolno podziękować panu Piotrowi Jóźwiakowi, wiceprezydentowi Leszna. Kiedy modli się prezydent, modlitwa nabiera szczególnej wagi i mocy, to tak jak modli się ojciec za rodzinę, proboszcz za parafię, biskup za diecezję, papież za Kościół. Tak samo jest powinnością i wielką mocą modlitwa gospodarzy miast, regionów i państwa”.

 

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak Leszno włączono w granice kraju dopiero na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku. To jedna z najważniejszych dat w historii miasta, chociaż przez długie dziesięciolecia pomijana.

 

o. Stanisław Tomoń 

www.jasnagora.com