DRUKUJ
 
Ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej katedry, odebrał godność kanonika katedry w Chartres
 


Proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu, ks. Zdzisław Sochacki, został kanonikiem honorowym Kapituły Bazyliki Katedralnej Notre-Dame w Chartres we Francji. Akt nominacyjny został wręczony 28 lutego w czasie Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w katedrze na Wawelu.

 

Ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej katedry, odebrał godność kanonika katedry w Chartres

W Mszy św. uczestniczyli m.in. przedstawiciel Kapituły Katedralnej w Chartres, ks. kan. Dominique Aubert, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon, oraz Piotr Sokół, świecki konsekrowany, apostoł Miłosierdzia Bożego.

 

Na początku Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że jest to szczególna uroczystość, związana z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia i kultem św. Jana Pawła II, który został zaszczepiony w diecezji Chartres dzięki ks. Sochackiemu, a nominacja na członka tamtejszej kapituły jest docenieniem jego wkładu w rozwój tego kultu. – Dziękuję biskupowi Chartres za ten gest przyjaźni dla katedry krakowskiej i naszej archidiecezji. Wspominam jego odwiedziny w Krakowie i jego radość z otrzymania relikwii św. Jana Pawła II – mówił.

 

Homilię wygłosił ks. Jacek Urban, dziekan kapituły katedralnej na Wawelu. Nawiązał do próby wiary Abrahama, z której wyszedł on zwycięsko. – To, co zrobił Abraham, czyni go wzorem wiary heroicznej. Niewielu w historii mu dorównało – mówił i odniósł się do fragmentu Ewangelii, gdzie św. Marek opisał przemienienie Jezusa . Zauważył, że wydarzenie na Górze Tabor poprzedziła pierwsza zapowiedź męki Chrystusa. – Abraham został poddany dramatycznej próbie wiary i ją pokonał. Piotrowi to, co mówił Jezus, nie mieściło się w głowie. Właśnie dlatego Jezus go umacniał. Wiara św. Piotra wydaje się nam bliska, bo jest zdroworozsądkowa i emocjonalna. Jezus oczekiwał od niego więcej, ale skoro się tak nie stało, nie odstępował go, ale dał mu udział w tajemnicy przemienienia, po to, aby go umocnić – tłumaczył. – Gdy zejdą z góry, Jezus drugi raz zapowie apostołom swoją mękę, a Piotr nie będzie protestował, bo zobaczył rzeczy takimi, jakie widzi je Bóg. Jaka z tego płynie nauka?

 

Nasze życie rozpościera się niejako między Górą Moria a Górą Przemienienia. Żyjemy w dolinach i patrzymy na światło z Góry Tabor. Potrzebujemy go do życia, bo w świetle się nie potkniemy i nie pomylimy drogi. Wychodźmy na Górę Tabor, bo jest to góra adoracji – prosił i odniósł się do wzgórza, na którym znajduje się przepiękna gotycka katedra w Chartres. – Chartres to także miejsce przemienienia. Wielu potwierdza to niezwykłe zjawisko, wyrażając je w słowach, że ten, kto wchodzi do katedry jako turysta, wychodzi z niej jako pielgrzym – powiedział.

Po odebraniu godności kanonickiej ks. Zdzisław Sochacki przypomniał, że spotkania między dwiema kapitułami odbywają się od wielu lat. – Są to spotkania modlitewne, ale także spotkania współpracy i wielkiej życzliwości między Kościołami we Francji i w Polsce – podkreślił i przypomniał, że wg tradycji św. Stanisław został wysłany przez rodziców do szkoły w Chartres, gdzie zdobywał wiedzę i doświadczenie, by kierować Kościołem w Krakowie. Związki z Francją mieli również biskup Maurus oraz św. Jadwiga Królowa, pochodząca z francuskiego rodu Andegawenów. – Cieszę się, że te związki historyczne podtrzymywane są do dzisiejszych czasów – zapewnił proboszcz wawelski.

 

W diecezji Chartres od kilku lat istnieje sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gallardon. Przy obrazie Jezusa Miłosiernego, namalowanego na podstawie wizji św. s. Faustyny, modli się tam wspólnota dorosłych „Faustinum” i dziecięca grupa „Mini Faustinum”. W Gallardon żywy jest także kult św. Jana Pawła II.

 

Fot.: A. Wojnar
www.diecezja.pl