DRUKUJ
 
Ks. prof. Robert Tyrała o roli św. Stanisława w historii Krakowskiego Wydziału Teologicznego. Czwarty dzień nowenny ku czci św. Stanisława
 


- Św. Stanisławie, ucz nas tej mądrości, jakiej ty sam służyłeś i której poszukiwałeś każdego dnia. Niech budowanie na trwałych fundamentach da nam dobrą perspektywę rozwoju tu na ziemi, ale i perspektywę oglądania Boga w wieczności - prosił ks. prof. Robert Tyrała czwartego dnia nowenny ku czci św. Stanisława.

 

 

Ks. prof. Robert Tyrała stwierdził, że św. Jan jeszcze mocno wskazał jakie ma być postępowanie chrześcijan: należy miłować czynem i prawdą, zachowując miłość do Boga i bliźniego. Fragment Ewangelii „Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” jest przejmujący i dotyka dna serca. Chrystus mówił także: „Proście o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni”. – Dlatego dziś chwalimy Pana w tym liturgicznym zgromadzeniu i chcemy wypełniać Jego słowa oraz trwać w Jego miłości – powiedział ks. prof. Robert Tyrała.

 

Przypomniał historię Krakowskiego Wydziału Teologicznego, który przez 557 lat istniał przy Uniwersytecie Jagiellońskim i służył Kościołowi oraz Polsce. Przywołał postaci wybitnych profesorów, scholarów, studentów, dziekanów i rektorów, którzy na zawsze zapisali się w historii europejskiej myśli. Po 1918 roku nastąpił ponowny rozkwit wydziału, gdy studiowali na nim klerycy z całej Polski. Czas II wojny był tragiczny, ze względu na uwięzienie wielu wykładowców. – Wydział dawał Kościołowi i ojczyźnie ludzi światłych, którzy poszukując mądrości nauczali jej także innych – podkreślił ks. prof. Robert Tyrała.

 

Stwierdził, że bardzo wyraźnie można zauważyć wpływ św. Stanisława na dzieło, jakim jest Uniwersytet Jagielloński. Być może niewielu wie, że w statucie tej uczelni swe szczególne miejsce ma ten święty. W tradycyjnym herbie i na pieczęci uniwersytetu znajduje się postać biskupa ze Szczepanowa, a hymnem zostało „Gaude Mater Polonia”. – Wspólnota uniwersytecka w swym wewnętrznym istnieniu ukonstytuowana jest na fundamencie ziemskim hojności fundatora, ale także na opiece z niebios patrona, jakim jest św. Stanisław biskup i męczennik – wskazał ks. prof. Robert Tyrała. Zacytował jedną ze zwrotek hymnu „Gaude Mater Polonia”, w którym jest mowa o tym, że Kraków powinien błogosławić Boga po wsze czasy.

 

Św. Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny odebrał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Papież wtedy mówił, że ta uczelnia jest jego matką, której całuje ręce, mając poczucie wielkiego długu. Prosił, by jej obecność w życiu Polski służyła zawsze zdobyciu tego, co godne człowieka, aby być rozsądnym i wolnym. Ojciec Święty wyraził nadzieję, że Uniwersytet Jagielloński zawsze będzie się przyczyniał do konsolidacji polskiego życia na fundamentach mądrości, wiedzy i solidarności. – Dziękujemy w tym świętym miejscu, w świętej katedrze, która jest miejscem przechowywania relikwii św. Stanisława za jego patronat nad Wydziałem Teologicznym na Uniwersytecie Jagiellońskim i w pokornym geście całujemy jego rękę – dobrego pasterza – powiedział ks. prof. Robert Tyrała.

 

Podkreślił, że na fundament Wydziału Teologicznego wskazuje także liturgia słowa: należy miłować bliźnich czynem i prawdą, trwając w Chrystusie jak w krzewie winnym. – Św. Stanisławie, ucz nas tej mądrości, jakiej ty sam służyłeś i której poszukiwałeś każdego dnia. Niech budowanie na trwałych fundamentach da nam dobrą perspektywę rozwoju tu na ziemi, ale i perspektywę oglądania Boga w wieczności – zakończył ks. prof. Robert Tyrała.

 

diecezja.pl