DRUKUJ
 
Kielich życia i przemiany
 


39 lat temu, 2 maja 1982r. polskie kobiety złożyły na Jasnej Górze wymowne wotum na 600-lecie istnienia sanktuarium - Kielich Życia i Przemiany. Był on znakiem moralnego zwycięstwa Narodu i symbolem obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dziś kielich używany jest m.in. podczas Mszy św. celebrowanej 8 marca, w Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast.

 

We wrześniu 1982 roku na Jasnej Górze zgromadziło się około 700 tys. kobiet. Bp Mikołaj Sasinowski stojący na czele Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet wyszedł z inicjatywą, by 2 maja 1982 r. delegacja kobiet złożyła swoje symboliczne wotum - kielich mszalny nazwany „Kielichem życia” – jako dar dziękczynienia za Jej 600-letnią obecność w polskim Narodzie. Kobiety uznały, że dar ten będzie równocześnie symbolem kobiecych serc, dowodem odzyskanego szacunku dla ludzkiego życia w rodzinach. Ufały, że będzie to prawdziwy „Kielich Przemiany.”

 

Kielich został przyozdobiony wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej, św. Jadwigi Królowej, św. Teresy Ledóchowskiej i Stanisławy Leszczyńskiej.

 

Św. Jadwiga Śląska urodziła sześcioro dzieci i przeżyła śmierć pięciorga z nich. Na obrazach przedstawiana jest jako osoba karmiąca z misy głodnych rozdaje chleb ubogim, wysłuchuje skarg pokrzywdzonych, schodzi do więziennych lochów, wstawia się za skazańcami.

 

Św. Jadwiga Królowa, wcześnie pojęła prawdę, że rządzenie i panowanie to przede wszystkim obowiązek i służba. Przez całe życie była wierna Bogu, ludowi oraz swemu kobiecemu, macierzyńskiemu powołaniu.

Św. Teresa Ledóchowska nazywana „Matką Afryki”, wychowana w atmosferze rodzinnej miłości i głębokiej wiary, życie poświęciła pracy misyjnej.

 

Stanisława Leszczyńska, to położna z Łodzi, więźniarka kobiecego obozu w Oświęcimiu - Brzezince o numerze 41 335. W ciągu dwóch lat pobytu w obozie odebrała ponad 3 tys. porodów. Przez kobiety z obozu nazywana „mamą.” Niemieckiemu lekarzowi obozowemu powiedziała: „Nie, nigdy. Nie wolno zabijać dzieci”.

 

Po raz pierwszy Najświętsza Ofiara w Kielichu Życia i Przemiany sprawowana była 3 maja 1982 r.

 

Izabela Tyras

www.jasnagora.com