DRUKUJ
 
Ósma rocznica śmierci Marii Okońskiej
 


Na Jasnej Górze w ósmą rocznicę śmierci Marii Okońskiej, bliskiej współpracownicy Prymasa Tysiąclecia i założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego odprawiona została Msza św. w jej intencji.


To wielka czcicielka Matki Bożej. Trumna z jej ciałem, przed pogrzebem, co zdarza się wyjątkowo rzadko, była w kaplicy Cudownego Obrazu.

 

Gdy w 1953 r. kardynał Stefan Wyszyński został aresztowany, Maria Okońska organizowała czuwania modlitewne na Jasnej Górze, a od 1954 r. nie opuszczała tego miejsca, modląc się o wolność ks. Prymasa i zwycięstwo Matki Bożej w Polsce. Była inicjatorką Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i jedynym świadkiem ich złożenia przez Prymasa Wyszyńskiego w Komańczy, 26 sierpnia 1956r.

 

Po uwolnieniu ks. kard. założycielka Instytutu wraz ze wspólnotą oddała się całkowicie pracy nad realizacją programu Jasnogórskich Ślubów Narodu w ramach Wielkiej Nowenny.

Historyczną zasługą Marii Okońskiej jest ocalenie od zapomnienia kazań Prymasa Tysiąclecia. Jest też autorką około dziesięciu tysięcy jego zdjęć. Do końca życia kardynała Wyszyńskiego pracowała w Sekretariacie Prymasa Polski, była członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. W czasie II wojny brała udział w Powstaniu Warszawskim pod pseud. "Emmanuela".

 

Maria Okońska zmarła 6 maja 2013r. w Częstochowie, w Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia u stóp Jasnogórskiej Maryi.

 

- Niech słowa jej testamentu będą dla nas wskazaniem drogi, z której nie wolno nam zejść: ostatnim słowem do was jest Maryja, bo wtedy Ojczyzna nasza będzie Chrystusowa, bo wtedy Polska będzie Polską - mówił na Jasnej Górze w setną rocznicę urodzin Marii Okońskiej, abp Wacław Depo przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.

 

Izabela Tyras

jasnagora.com