DRUKUJ
 
Jutro 60. rocznica śmierci m. Elżbiety Róży Czackiej, niewidomej założycielki dzieła Lasek
 


Z tej okazji w Laskach zostaną odprawione Msze święte i Droga Światła • Wychowankowie Ośrodka w Laskach zaprezentują przedstawienie teatralne na temat przyjaźni matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Święci się zawsze gdzieś spotkają”. 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja obojga Sług Bożych


W 60. rocznicę śmierci matki Elżbiety Czackiej siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża zgromadzą się na Mszy św. o godz. 6. 30 rano w Laskach. Będą dziękować za życie i dzieło swojej Założycielki oraz za dar rychłej już beatyfikacji, planowanej na 12 września 2021 r.

 

Siostry spotkają się też przy grobie matki Czackiej o godz. 15. Będą uczestniczyć w Drodze Światła z cmentarza do kaplicy, w której obecnie znajduje się sarkofag z jej szczątkami.

 

Rocznica śmierci matki Czackiej obchodzona jest też każdego roku jako święto Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach. Jak podkreśla dyrektor tej placówki Elżbieta Szczepkowska, jest to zwykle okazja do spotkań w większym gronie, wspólnej Mszy świętej, prezentacji specjalnie przygotowanego przedstawienia, słuchania wspomnień o matce Czackiej oraz uczestnictwa w wielu atrakcjach, jak pikniki, grille, wydarzenia sportowe itp.

– Czas pandemii nie sprzyja niestety tego rodzaju spotkaniom. Z konieczności wszystko będzie musiało się odbyć w sposób nieco bardziej zdalny – zaznacza.

 

O godz. 9 rano część wychowanków Ośrodka spotka się przy sarkofagu matki Czackiej. Następnie w kaplicy w Laskach sprawowana będzie Eucharystia, transmitowana na kanale YouTube Ośrodka, tak, by wszyscy chętni – wychowankowie i przyjaciele – mogli się w nią włączyć, choćby online. Transmitowane też będzie przygotowane w tym roku przestawienie teatralne w wykonaniu wychowanków Ośrodka, mówiące o przyjaźni matki Czackiej z kard. Stefanem Wyszyńskim, a zatytułowane: „Święci zawsze się gdzieś spotkają”. Dalsza część świętowania odbywać się będzie w gronie wychowanków – w małych grupach.

 

Matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i całego dzieła Lasek zmarła 15 maja 1961 r. 19 maja 1961 r. odbył się jej pogrzeb. Uroczystościom przewodniczył kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.

 

archwwa.pl