DRUKUJ
 
Pielgrzymka Telekomunikacji
 


Na co dzień łączą ludzi, dziś sami połączyli się w modlitwie na Jasnej Górze. Z udziałem przede wszystkim przedstawicieli „Solidarności” z różnych regionów kraju odbyła 32. Pielgrzymka Telekomunikacji.

Modlitwie przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, kapelan branży telekomunikacyjnej. Jak zaznaczył w Roku św. Józefa patronowi świata pracy powierzeni zostali pracownicy i ich rodziny.

 

- Choć sama pielgrzymka ma wymiar skromny, symboliczny, to najważniejsze jest to, że pracownicy telekomunikacji trwają przy Matce Najświętszej. By nie tylko te ludzkie sprawy dominowały w naszym życiu, ale przede wszystkim Boże sprawy, bo od Boga zależymy i do Boga się uciekamy – mówił ks. Sroka.

Branża telekomunikacyjna w Polsce jest w dobrej kondycji – ocenił Jerzy Iwaszkiewicz, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji NSZZ „Solidarność”.

 

W czasie pandemii nastąpił gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne, a te sprawnie działające odgrywają ważną rolę w funkcjonowania państwa i gospodarki, dając możliwości zdalnej pracy, nauki i zarządzania administracją. Jerzy Iwaszkiewicz wskazał na jeden z aspektów zmian w systemie pracy wymuszonym przez pandemię. – Telekomunikacja musiała sprostać zadaniu jakim stała się zdalna praca, by pracownicy z firm, gdzie był dostęp do wszystkich technologicznych nowin, mogli ją przenieść do domów.

 

W ankiecie przeprowadzonej prze Urząd Komunikacji Elektronicznej aż połowa Polaków zaobserwowała wzrost zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne w czasie pandemii. W 2020 roku najczęściej wykorzystywanymi usługami były połączenia głosowe oraz komunikatory internetowe – wskazywała je co druga z badanych osób. Prawie co trzecia osoba wymieniała także portale społecznościowe, wiadomości SMS oraz – nieco rzadziej – zakupy online.

 

Mirosława Szymusik

www.jasnagora.com