DRUKUJ
 
Nowi diakoni w archidiecezji warszawskiej. „Jesteście sługami Chrystusa”
 


Pięciu kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przyjęło w sobotę święcenia diakonatu z rąk bp. Michała Janochy. Mszy świętej z udzieleniem święceń przewodniczył, w imieniu metropolity warszawskiego, bp Michał Janocha.


– Tożsamością Jezusa, Jego duchowym DNA jest więź z Ojcem, szukanie i pełnienie woli Ojca, pragnienie Jego chwały. Jezus pragnie, aby tacy też byli jego słudzy. Tyczy się to wszystkich chrześcijan, a szczególnie tych, którzy w swoim sercu odkrywają wezwanie do służby Bogu poprzez sakrament kapłaństwa, którego pierwszym stopniem jest diakonat – mówił do diakonów bp Janocha.

 

Jak podkreślił, Pascha to nieustanne zmaganie i walka, żeby „ten stary człowiek w nas, który szuka siebie, przewagi, korzyści, w nas umierał i rodził się nowy – Boży człowiek, który odkrywa miłość ojca w całym świecie, w ludziach i sobie samym”. – Jako słudzy Jezusa jesteście powołani do tego, abyście byli ludźmi Paschy. Tylko wtedy przez waszą posługę będziecie rodzić w innych ludziach nowego człowieka – mówił.

 

Bp Janocha tłumaczył, że to droga pod prąd świata, który szuka zaspokojenia. – A droga Jezusa jest drogą ogołocenia, kenozy, która prowadzi przez śmierć, ale na końcu jest radość w Duchu Świętym – mówił.

 

Nowym diakonom życzył, aby nie stali się ludźmi sukcesu, ale zwycięstwa, „którzy świadomi swoich ograniczeń i słabości zmagają się z grzechem i odnoszą zwycięstwo”. – Cały świat szuka pierwszego miejsca, stąd podziały, wojny, a uczeń Chrystusa ma szukać ostatniego miejsca, które zawsze jest wolne. Szukajcie ostatniego miejsca, bo tak spotkacie Jezusa i wszystkich ubogich na co uwrażliwia nas papież Franciszek – mówił bp Janocha.

 

W gronie nowych diakonów znaleźli się Piotr Kostrzewa, Łukasz Krymel, Bartosz Marciniak, Szymon Migalski i Paweł Skowron. Wraz z przyjęciem święceń złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi oraz jego następcom, a także przyrzeczenie zachowania celibatu.


www.archwwa.pl