DRUKUJ
 
Jasna Góra - Tu trwa pamięć o żołnierzach spod Monte Cassino
 


Pamięć o żołnierzach spod Monte Cassino „zapisana” jest także w historii Jasnej Góry. Dokładnie 77 lat temu, 18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech.

 

Kard. Stefan Wyszyński ofiarował Jasnej Górze Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino nr 1. przekazany mu przez gen. Andersa podczas spotkania w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie. Przypomina o tym, o. Eustachy Rakoczy. – Generał został w Polsce odrzucony, ogłoszony za zdrajcę. Kiedy zabrano mu obywatelstwo, prosił o audiencję. Prymas na progach Domu Polskiego witał zwycięskiego wodza, z którego kpiła sobie Polska Ludowa. Zameldował mu się jako Interrexowi, odpiął od munduru swój krzyż i podarował Wyszyńskiemu. Prymas przywiózł go tutaj, gdzie zawsze byliśmy wolni - opowiadał paulin.

 

Pielgrzymki żołnierzy walczących o Monte Cassino odbywały się od 1959 r. Wtedy to pierwszą zorganizował dominikanin o. Adam Studziński, kapelan spod Monte Cassino z żołnierzami, którzy gromadzili się wokół niego w latach powojennych w Krakowie. Później odbywały się one rokrocznie w maju.

 

3 maja w 1976 r. na Jasnej Górze, w obecności kardynałów: prymasa Stefana Wyszyńskiego i metropolity krakowskiego Karola Wojtyły - późniejszego Jana Pawła II, o. Studziński otrzymał Jasnogórski Medal „Pro Fide et Patria". Rok później, w rocznicę bitwy, odebrał na Sali Rycerskiej od weteranów ponowienie żołnierskiej przysięgi na wierność Bogu i Rzeczypospolitej.

 

W 2007r. o. Studziński złożył Matce Bożej Jasnogórskiej swój Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W Kaplicy Pamięci Narodu złożona jest urna z ziemią z pola „bitwy o Rzym”.

 

Mirosława Szymusik

jasnagora.com