DRUKUJ
 
Abp Ryś ustanawiając Sanktuarium M.B. Piotrkowskiej: chcemy zachwycić się Osobą Maryi i Jej relacją z Jezusem!
 


- Ogłaszając dziś Sanktuarium w tym miejscu, chcemy uczcić Maryję, chcemy Ją uszanować. Chcemy zachwycić się Jej błogosławieństwem i chcemy zachwycić się Jej Osobą i Jej relacją z Jezusem. Wtedy, kiedy to czynimy, Jezus mówi nam – to błogosławieństwo - to szczęście - jest też dla was! Owszem błogosławiona moja Matka i Jej łono, ale także wy możecie zaznać tego błogosławieństwa. – tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

 

W niedzielę 6 czerwca 2021 roku Archidiecezja Łódzka wzbogaciła się o nowe sanktuarium diecezjalne, któremu patronuje Matka Boża Piotrkowska – patronka Miasta Piotrków Trybunalski. Uroczysty akt nadania tytułu sanktuarium kościołowi rektoralnemu oo. Bernardynów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego miał miejsce podczas obchodów odpustowych ku czci Matki Bożej Piotrkowskiej, które odbyły się w niedzielę o godz. 19:00 przed franciszkańską świątynią. Mszy świętej przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.


Na początku Eucharystii o. Micheasz Okoński – gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim przywitał wszystkich zebranych na liturgii i zwrócił się do abp. Grzegorza z prośbą o nadanie temu świętemu miejscu tytuły sanktuarium diecezjalnego. W odpowiedzi metropolita łódzki przekazał dekret, który ustanawia bernardyńską świątynię rektoralną – sanktuarium Matki Bożej. Treść dekretu odczytał ks. dr Zbigniew Tracz – kanclerz łódzkiej kurii.

 

W homilii skierowanej do czcicieli Matki Bożej Piotrkowskiej łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, źe - Matkę Bożą Piotrkowską nazywamy Matką Bożą od pociechy, albo Matką Bożą Pocieszenia- mówiła już o tym dzisiejsza kolekta mszalna. Przychodzą tutaj ludzie, którzy szukają pociechy! Przychodzicie do Maryi po pociechę,a a jaka jest Jej odpowiedź, to się popatrzcie na Jej prawą rękę. Prawa ręka pokazuje na Jezusa. Maryja wskazująca drogę. – podkreślił abp Grzegorz.


- Zawsze jak przyjdziecie do Maryi, to Ona zawsze wskaże na Jezusa. Przychodzicie i mówicie – potrzebuję pociechy w ucisku, a Ona wskazując na Jezusa mówi – On jest pociechą! Bóg nas nie pociesza czymkolwiek! Bóg nas pociesza w ten sposób, że daje nam swojego Syna, a potem ten Syn obiecuje nam innego Pocieszyciela, którym jest Duch Święty. – zaznaczył kaznodzieja.

 

W liturgii obok metropolity łódzkiego wziął udział – pochodzący z Piotrkowa Tryb. - ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, o. Teofil Czarniak – minister prowincjalny – prowincji Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, oraz wierni czciciele Matki Bożej – Patronki Piotrkowa.


Jak poinformował Ojciec Kustosz - o. Micheasz – w naszym sanktuarium przez najbliższe 5 pierwszych sobót miesiąca, będziemy wynagradzać Matce Bożej za zniewagi i profanacje modląc się za Ojca Świętego, Kościół powszechny, ale również za naszą diecezję – w 100-lecie jej powstania.

 

www.archidiecezja.lodz.pl