DRUKUJ
 
Abp Ryś: Aby zmierzyć się ze słowem Dekalogu, trzeba spotkać się z Bogiem
 


„Ku doświadczeniu wolności”- pod takim hasłem odbyło się spotkanie ewangelizacyjne na Stadionie Orła w Łodzi. Jego częścią był muzyczny projekt Dekalog w wykonaniu artystów z całego świata.

 

Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym śpiewem i tańcem. Następnie, uczestnicy wysłuchali fragmentu z Pisma Świętego o powstaniu dziesięciu przykazań. Ksiądz Arcybiskup odnosząc się do Słowa Bożego, powiedział, że Dekalog dla 1/3 ludzkości jest kodem etycznym, podstawowym etycznym punktem odniesienia.

 

- Dekalog nie może wydarzyć się tak, że się go po prostu odczyta, i że zostaniemy zderzeni z dwiema kamiennymi tablicami i z pewnym kodeksem etycznym nawet najbardziej szlachetnym i nawet najbardziej popularnym wśród dzisiejszych ludzi. Żeby zmierzyć się ze słowem Dekalogu, trzeba się spotkać z Bogiem. I wśród tych oczekiwań, które w sobie macie, związanych z tym wieczorem, to ja mam nadzieję, że macie też w sobie takie oczekiwanie, że wszyscy możemy spotkać się z Bogiem. Jeśli się nie spotkamy z Nim, tak naprawdę nie będzie spotkania z Dekalogiem - tłumaczył Metropolita Łódzki


Ksiądz Arcybiskup stwierdził, że doświadczając Boga, pojawia się w naszym życiu pewna śmierć. Niestety, każdy z nas bardzo się tego obawia, boi spotkania z Panem. Jest w nas strach, że ogień może zabić i nic nie będzie już takie samo. Pan Bóg przedstawia się jako ogień, ale nie jako ten, który niszczy. Dekalog stanowi dla nas ogień, z którym boimy się zetknąć.

 

- Dekalog, który będziemy słyszeć, który będzie ogłoszony nam jako Słowo Boga, jest podarowany ze środka ognia. Bóg w środku ognia, swoim palcem, wypisał Dekalog na kamiennych tablicach. Dekalog to jest słowo z ognia - podkreślał Pasterz Łódzki


Ksiądz Arcybiskup powiedział, że Bóg poprzez ogień stwarza nowych ludzi, wyszlachetnia, przekształca. Potwierdzeniem tego są postacie biblijne, takie jak Abraham czy Izaak.

 

Metropolita Łódzki powiedział także o obecności Boga i jego pragnieniu posyłania każdego z nas. Pan Bóg jest dla wszystkich ludzi, schodzi do nas w pełnej pokorze, uniżeniu niczym Baranek. Bóg uniża się, daje nam Dekalog i posyła, angażuje do różnych działań.

 

- Popatrzcie na te puste ławki, na te puste krzesła, popatrzcie się tam. Czytacie te puste krzesła jako porażkę czy jako wezwanie? Chcielibyście żeby były pełne? Nie staną się pełne, jeśli będziemy zachowywać się jak Mojżesz na początku - powiedział Ksiądz Arcybiskup

 

Na zakończenie dodał, że Bóg działa poprzez każdego z nas, dlatego nie możemy uciekać, ale być. Poprzez doświadczenie Bożej miłości mamy podążyć ku misji, do której nas powołuje.

Po słowie Księdza Arcybiskupa Jezuicki Teatr Młodych przedstawił niewolę w Egipcie i wyjście z niej, czyli przejście przez Morze Czerwone.

 

Kolejnym punktem wydarzenia był koncert, w którym zaśpiewali wokaliści z różnych zakątków świata.

Ostatnią część spotkania ewangelizacyjnego zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź.

 

Julia Saganiak
www.archidiecezja.lodz.pl