DRUKUJ
 
O. Piotr Cuber odznaczony Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
 


Prezydent Niemiec dr Frank-Walter Steinmeier odznaczył o. dra Piotra Cubera, gwardiana klasztoru franciszkanów i kustosza krakowskiej bazyliki, Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Odznaczenie zostało wręczone 21 września 2021 r. w trakcie uroczystości przez konsul Ursulę Maier.

 

W swoim przemówieniu pani konsul mówiła m.in.: „Jednym z najbardziej uroczystych i pięknych wydarzeń w naszej placówce dyplomatycznej jest wręczanie Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Przyszłość zaczyna się od pamięci – jeśli słowa niemieckiej kulturoznawczyni prof. Aleidy Assmann potraktujemy jako drogowskaz do pracy zwróconej ku przyszłości, pracy międzypokoleniowej na rzecz edukacji i kultury pamięci, to Ojciec Gwardian swoimi dokonaniami w Harmężach za tym drogowskazem podążał.

 

W czasie II wojny światowej w Harmężach powstał podobóz niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W latach 2012-2020 w tym miejscu grozy kierował Ojciec Gwardian Centrum św. Maksymiliana Kolbego. Intensywnie pracował Ojciec na rzecz edukacji i upamiętnienia ofiar – poprzez wskazywanie działań konkretnych, pojedynczych ludzi, którzy pomimo bestialstwa oprawców potrafili zachować ludzką godność”.

 

„To dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Gwardiana Harmęże stały się ważnym miejscem dialogu polsko-niemieckiego. Kultura pamięci w rozumieniu Ojca Gwardiana to nie tylko historyczna ocena grozy obozów koncentracyjnych. Ojciec Gwardian opowiada się także za aktywną, głęboką refleksją nad przeszłością uznając ją za najlepszy środek zapobiegawczy.

 

Z niestrudzoną troską, wrażliwością i szacunkiem dla prawdy przeprowadzał Ojciec gości przez niezwykle trudny problem apokalipsy XX wieku, jakim jest Auschwitz i Holokaust.

Ojca zaangażowanie na rzecz edukacji i odpowiedzialnej pamięci zasługuje na najwyższą wdzięczność. Wynikające z niego przesłanie o przebaczeniu i wspólnej, pokojowej współpracy służy wzmocnieniu relacji polsko-niemieckich” – dodała.

 

fot. Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie

franciszkanie.pl