DRUKUJ
 
artykuł sponsorowany
Obrazy święte, katolickie
 


artykuł sponsorowany

 

Na przestrzeni wieków bardzo mocno zmieniało się podejście społeczeństwa do kwestii związanych z życiem, śmiercią oraz elementami duchowymi. Możemy analizować, jakie elementy były szczególnie ważne dla osób żyjących w konkretnych epokach historii na podstawie elementów kultury, jakie zostały po ich obecności na Ziemi. Jednym ze źródeł poznania minionych wieków jest malarstwo. Przez wiele lat było odpowiednikiem dzisiejszych zdjęć, gdzie utrwalano sceny z codziennego życia, dlatego jest tak cenne.

 

Malarstwo jako historia przedstawiona na płótnie

 

Artyści przedstawiają oraz przedstawiali w swoich pracach to, co ich zachwyca lub wywołuje szczególne emocje. Mogą to być sceny z życia, martwa natura lub wnętrze domu, które szczególnie przyciąga uwagę. Wszystkie te obrazy starają się przenieść na płótno, aby kolejne pokolenia mogły zachwycać się tym, co u nich wywołało poruszenie.

 

Dzieło utrwalone na płótnie jest bardziej trwałe niż elektroniczne zdjęcia lub przedmioty użytku codziennego. Dlatego sztuka stanowi źródło wiedzy na temat kultur i ludzi, którzy zamieszkiwali konkretne terytoria w czasach, którym odpowiada dzieło. Obrazy oddają nie tylko zachwyt artystów sztuką i ich podejście do codziennych czynności. Jest to odwzorowanie wszystkiego, co miało miejsce w przeszłości. Elementy dekoracyjne, związane z architekturą, charakter osoby, która jest przedstawiona na rysunku, a nawet obyczaje, jakie obowiązywały w danej społeczności. Możemy czerpać ogromną wiedzę z obrazu, który na pozór jest nieistotny.

 

Martwa natura, czy studia na temat człowieka?

 

Malarstwo oraz techniki malarskie są niezwykle zawiłymi tematami do interpretacji. W zależności od artysty, obraz może przedstawiać martwą naturę, ludzi lub charakterystyczne dla malarza połączenie wielu technik. Od pewnego momentu w historii można zauważyć wzrost popularności dzieł z elementami przestrzennymi. Dzięki zastosowaniu perspektywy, w malarstwie narodził się nowy duch, który pozwolił artystom na igranie ze zmysłami odbiorców. Dzieła, w których zostały zastosowane elementy przestrzenne, są szczególnie często kupowane na rynku artystycznym.

 

Dzieła, które przetrwały historyczne zawirowania

 

Wiele dzieł największych malarzy zostało zniszczonych w wyniku wojen, pożarów oraz klęsk żywiołowych. Jednak obrazy, które przetrwały do dzisiejszych czasów, mają szczególną wartość nie tylko historyczną, ale dla wielu osób również sentymentalną. Większość dzieł znajduje się w muzeach oraz miejscach poświęconych kultowi religijnemu, jednak część nadal ozdabia prywatne kolekcje osób, które są zafascynowane malarstwem.

 

Obecni historycy starają się podzielić malarstwo na kategorie, które mają za zadanie usystematyzowanie wiedzy na temat artystów oraz ich dzieł. Dzielą je w zależności od wieku, w jakim powstały oraz zwracają uwagę na nurt artystyczny i społeczny, który jest widoczny na płótnie. Część z tych dzieł jest w nienaruszonym stanie, pomimo swojego wieku, za sprawą dbałości, z jaką opiekowali się nimi ich właściciele. Część natomiast jest przeznaczona do renowacji, aby móc dalej zachwycać kolejne pokolenia swoim pięknem.

 

Malarstwo jest nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, jaki stosują osoby zajmujące się innymi zajęciami. Nie jest również tylko sposobem zarobku dla artystów. Na przestrzeni wieków malarstwo służyło do odnajdowania drogi oraz analizy sytuacji w społeczeństwie przez historyków oraz znawców sztuki. Jest to doskonałe źródło wiedzy na temat sytuacji politycznej i społecznej, jaka panowała w minionych stuleciach.

 

artykuł sponsorowany