DRUKUJ
 
26. Krajowa Konferencja Pszczelarska
 


Na Jasnej Górze trwa 26. Krajowa Konferencja Pszczelarska poświęcona tematowi znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia. Poprzedziła ona pielgrzymkę. Spotkanie tradycyjnie organizowane jest na wspomnienie patrona pszczelarzy i bartników św. Ambrożego. Jutro Msza św. z udziałem pszczelarzy sprawowana będzie o godz. 11.00.

 

Dziś podczas konferencji podjęte zostały zagadnienia związane z apioterapią, czyli metodami leczenia różnego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich. Uczestniczyli w niej hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, a także przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych.

 

Podjęte zostaną m.in. tematy: wykorzystania aktywności biotycznej miodów odmianowych i ich standaryzowanych ekstraktów oraz pozostałych produktów pszczelich we współczesnej spersonalizowanej biomedycynie czy wpływie czynników termicznych na aktywność farmakologiczną miodów odmianowych.

 

Produkty pszczele stosowane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. A jak zapewniają pszczelarze wciąż swoją przyszłość ma apioterapia, czyli leczenie różnych schorzeń produktami pszczelimi (m.in. miodem, woskiem i mleczkiem pszczelim).

 

Jak zauważył Piotr Krawczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie Polska należy do krajów, w których pszczelarstwo się rozwija i jest ono blisko natury. – Jest to zajęcie, które wymaga pracy rąk ludzkich i to jest coraz bardziej doceniane. W pszczelarstwie można wiele rzeczy zmechanizować, ale nie bezpośredniej pracy przy pszczołach.

 

Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie zauważył też, że pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne wśród ludzi młodych, choć jak zauważa, to zajęcie wymaga pokory, „bo to jest przyroda, od której jesteśmy zależni”.

 

Pszczoły nie tylko wytwarzają miód. Zawdzięczamy im przede wszystkim, dzięki zapylaniu roślin i drzew, produkcję wielu gatunków owoców i nasion – przypominają pszczelarze.

 

ONZ mówi o stu gatunkach roślin uprawnych wytwarzających 90 proc. zjadanej przez nas żywności. Z tego aż 71 gatunków zapylają pszczoły. W samej Europie pszczoły zapylają aż 84 proc. roślin uprawnych.

Pszczelarstwo to nie tylko sektor gospodarki rolnej, ale też moda na zdrowy tryb życia - zauważają właściciele pasiek.

 

Patron pszczelarzy i bartników św. Ambroży, biskup Mediolanu, zmarł w 397 r. Legenda głosi, że po jego urodzeniu pszczoły siadły mu na ustach, nie wyrządzając żadnej krzywdy. Zrozumiano to zdarzenie jako zapowiedź, że będzie wybitnym mówcą.

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com