DRUKUJ
 
35 lat wśród trędowatych - św. Marianna Cope
 


23 stycznia Kościół wspomina św. Mariannę Barbarę Cope, amerykańską tercjarkę franciszkańską i misjonarkę, opiekunkę trędowatych na Hawajach i założycielkę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Misjonarek Nauczania.


Marianna Barbara Cope urodziła się 23 stycznia 1838 r. w Heppenheim w Niemczech, zmarła 9 sierpnia 1918 r. w Kalaupapa na Hawajach. Rok później po jej narodzinach rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Marianna uczyła się w parafialnej szkole podstawowej w Utice, później pracowała w fabryce odzieży, pomagając w utrzymaniu rodziny. W roku 1862 wstąpiła do zgromadzenia Sióstr III Zakonu św. Franciszka i rozpoczęła działalność apostolską, nauczając dzieci niemieckich emigrantów. Założyła kilkanaście szkół dla emigrantów i dwa szpitale. W 1877 r. została wybrana na przełożoną prowincjalną zgromadzenia. Sześć lat później udała się na Hawaje, by zorganizować pomoc dla trędowatych w Kakaako i założyć tam misję swego zgromadzenia.

 

W roku 1888 przeniosła się do Kalaupapa, do ośrodka dla trędowatych dziewcząt i kobiet na wyspę Molokaʻi, by pomóc schorowanemu o. Damianowi. Nazywana jest Matką Marianną z Molokaʻi. Żyła wśród trędowatych 35 lat.

Została beatyfikowana 14 maja 2005 r. Była to pierwsza beatyfikacja w okresie pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Kanonizował ją także papież Benedykt XVI, 21 października 2012 r.


franciszkanie.pl