DRUKUJ
 
Ze św. Janem Pawłem II i bł. Prymasem Wyszyńskim - odbywa się 15. Spotkanie Młodych z Biblią
 


O tym, że słowa Boga to nie slogany, ale życie i doświadczenie Jego miłości, że warto wierzyć i uczyć się zawierzenia od świętych przekonują uczestnicy 15. Spotkania Młodych z Biblią, które odbywa się na Jasnej Górze. Dziś szczególnymi przewodnikami młodzieży są św. Jan Paweł II i bł. Prymas Wyszyński. W zjeździe uczestniczą diecezjalni finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

 

Zdaniem Michała Romaniuka reprezentującego arch. wrocławską najważniejsze jest to, że konkurs wiedzy z Pisma Św. to nie tylko wykucie wiedzy, jak w przypadku szkolnych przedmiotów, ale „odkrywanie, że to słowo Boże to nie jest martwa litera, ale coś, co daje życie”. Także dla reprezentantki diec. świdnickiej Moniki Wodzek Biblia jest złączona z jej życiem, bo jak twierdzi w niej odnajduje odpowiedzi na pytania, które sobie stawia, a na które po prostu po ludzku nie zna odpowiedzi. - Jest ona dla mnie nadzieją - podkreśla licealistka.

 

Zjazd odbywa się zawsze w okolicach 13 maja, by przypomnieć także o cudzie ocalenia życia św. Jana Pawła II, który na Jasnej Górze pozostawił jedną z najcenniejszych relikwii, przestrzelony pas swej papieskiej sutanny. To okazja, by młodzi poznali cząstkę najnowszej historii Polski i świata.

 

- To pokazanie młodzieży siły zawierzenia życia Maryi na wzór św. Jana Pawła II i bł. Prymasa Wyszyńskiego - zauważyła Agnieszka Zalewska, krajowa koordynatorka konkursu biblijnego. - To są wielkie postacie, ogromne autorytety, które pokazują nam, jak żyć w tak ciężkich czasach. Pokazują w swoim nauczaniu wartości ponadczasowe, którymi powinniśmy się kierować oraz zawierzać Bogu naszą codzienność i nasze wybory, to, co się dzieje. Myślę, że w tym siła - powiedziała przedstawicielka organizatorów konkursu.

 

Dla Alana Jedlińskiego reprezentującego diecezję siedlecką to także czas modlitwy o pokój i odnajdywanie nadziei w Bogu. - Nie możemy przewidzieć tego, jak rozwinie się sytuacja, która aktualnie jest na Ukrainie. Jesteśmy jednak dobrej myśli, że pokój w końcu zwycięży i ustanie przelewanie krwi niewinnych ludzi. W takich chwilach jak np. podczas epidemii i wojny ludzie wierzący patrzą w stronę miejsc takich jak Jasna Góra po to, by znaleźć swoje oparcie w wierze, nadziei i w duchowych wartościach, które przecież sprzeciwiają się w wojnie – wyjaśniał uczestnik konkursu.

 

Spotkanie rozpoczęło się warsztatami biblijnymi, które poprowadził salezjanin ks. dr Roman Mazur.

 

O. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry przypomniał młodym, że tylko Bóg poprzez swoje słowo i sakramenty daje życie. - Wiedza biblijna jest ważna, ale to w słowie Bożym jest życie. Benedykt XVI uczył nas, że Ewangelia jest Jezusem Chrystusem, czyli Osobą, a czytając Biblię, spotykam się z Nim. Miłość i relacja z Bogiem sprawiają, że pojawia się chęć dowiedzenia się czegoś o Nim i tego też życzę - powiedział paulin. Młodzi, poznając Jasna Górę, zwiedzą także wystawę w Bastionie św. Rocha „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary - Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński".

 

Mszy św. o godz. 13.30 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Młodzi bibliści” spotkają się także ze świadkiem życia bł. Prymasa Tysiąclecia, Stanisławą Nowicką z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.


Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego odbędzie się 30-31 maja w Niepokalanowie.

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com