DRUKUJ
 
Turnusy opieki wytchnieniowej
 


W ośrodku Caritas w Rybakach rozpoczęły się kolejne turnusy opieki wytchnieniowej. - Chcemy towarzyszyć rodzicom i opiekunom w ich opiece nad chorymi dziećmi i konkretnie pomóc, dając im chwilę wytchnienia w codzienności - mówi Marta Punda, koordynatorka projektu. Celem inicjatywy jest odciążenie rodziców lub opiekunów osób z niepełnosprawnością.


– Oprócz sprawowania opieki nad dziećmi organizujemy im różnego typu zajęcia rozwojowe: warsztaty plastyczne, muzyczne czy teatralne. Dzieci korzystają również z uroków przyrody: jezioro, las, zwierzęta zawsze działają terapeutycznie na każde dziecko z niepełnosprawnością – wyjaśnia pani Marta.


– Zajęcia, które prowadzimy, są dostosowane do każdego uczestnika, a do tego łączymy naszych podopiecznych w grupę, by mogli wspólnie i atrakcyjnie spędzić ten czas – dodaje Ewelina Kanarkowska, jedna z opiekunek.

Projekt obejmuje opieką również rodziców, którym zostaje zapewnione poradnictwo i konsultacje ze specjalistami dostosowane do indywidualnych potrzeb.


– To jest cenny czas, kiedy rodzice mogą pobyć ze sobą, mając świadomość, że ich dzieci są otoczone w tym czasie profesjonalną opieką. Rodzice wymieniają swoje doświadczenia, które często nie są łatwe. Tworzą dla siebie pewną grupę wsparcia, w której mogą ze sobą o wszystkim porozmawiać oraz wzajemnie wesprzeć. Wiemy, że w codzienności nie wszyscy są w stanie zrozumieć to, co oni przeżywają. Jak sama nazwa wskazuje, to dla nich szczególny moment wytchnienia – czas, by nawet spokojnie wypić kawę, skorzystać ze spaceru oraz tych form rozwoju, które dla nich przygotowaliśmy – tłumaczy pani Ewelina. Zaznacza, że wspólny pobyt opiekunów stwarza dla nich możliwość wzajemnego ubogacenia.


– Każdy z nas na co dzień pracuje w różnym ośrodku i w innych warunkach, tak więc tutaj możemy podzielić się tym, jak pracujemy oraz wymienić cenne doświadczenie – dodaje.

 

ks. Dariusz Sonak

archwarmia.pl