DRUKUJ
 
Jasna Góra włączona w obchody 10. Światowego Spotkania Rodzin w diecezjach
 


Jasna Góra została włączona w 10. Światowe Spotkanie Rodzin. W tym roku na prośbę papieża odbywa się ono nie tylko w Rzymie, ale też w diecezjach na całym świecie. Franciszek zachęca do duchowej łączności z Rzymem. W arch. częstochowskiej obchody Światowego Spotkania Rodzin i Roku Rodziny „Amoris laetita” zwieńczy w niedzielę 26 czerwca, Msza św. z zawierzeniem rodzin sprawowana w Kaplicy Matki Bożej.

 

10. Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie i diecezjach świata rozpoczęło się dzisiaj i zakończy w niedzielę 26 czerwca. Odbywa się ono od dwudziestu ośmiu lat, co trzy lata w różnych miejscach świata. W tym roku, z powodu pandemii, papież Franciszek poszerzył program spotkania o wydarzenia lokalne odbywające się w diecezjach przy parafiach.

 

- Pięciodniowe Spotkanie Rodzin w arch. częstochowskiej zakończy się w niedzielę Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00. Eucharystii przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po niej - zawierzenie rodzin i Apel Jasnogórski – poinformowałks. Robert Grohs, kierownik diecezjalnego Referatu Duszpasterstwa Rodzin.

 

- Była wielka prośba z Watykanu, żeby zakończyć inicjatywę zawierzeniem rodzin w ważnym dla wiernych sanktuarium. Dla nas jest nim Jasna Góra, jesteśmy u naszej Matki, dlatego abp Depo zawierzy tutaj w niedzielę wszystkie nasze rodziny - wyjaśnił kapłan. Dodał, że w niedzielę po modlitwie „Anioł Pański” papież też dokona aktu zawierzenia, dlatego jest wielka zachęta, żeby w południe łączyć się z Rzymem, a wieczorem przybyć na Jasną Górę.

 

- Te pięć dni mają być czasem spotkań, konferencji i modlitw w rodzinach i o nowe powołania do rodziny – przypomniał ks. Grohs. - Zachęcam, aby w każdej parafii, we wspólnocie, tam gdzie sprawujemy Eucharystię odmówić specjalną modlitwę przygotowaną na to wydarzenie. W niektórych parafiach będą odbywały się także spotkania, aby społeczność mogła podzielić się swoimi doświadczeniami życia rodzinnego. Warto sprawdzić, gdzie odbywają się takie spotkania i w nich uczestniczyć - zachęcał duszpasterz.

 

Papież zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby zaplanowały inicjatywy oparte na tematyce rodzin. - Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem. Pomagajcie sobie nawzajem w organizowaniu spotkań w diecezjach i parafiach na wszystkich kontynentach - powiedział papież.

 

Franciszek zachęca, żeby nie tylko uczestniczyć w spotkaniach w swojej parafii, ale także, żeby być w duchowej łączności z Rzymem. Wszystkie konferencje, spotkania i modlitwy będą dostępne za pomocą środków masowego przekazu.

 

Hasłem 10. Światowego Spotkania Rodzin są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Jak tłumaczy kierownik diecezjalnego Referatu Duszpasterstwa Rodzin, miłość i rodzinna jest powołaniem i właściwą drogą. Te spotkania są po to, aby wierni zjednoczyli się całymi rodzinami w parafiach, żeby pokazać, że można żyć po Bożemu.

 

W arch. częstochowskiej w ramach Światowego Spotkania Rodzin zaplanowano m.in. szereg spotkań formacyjnych w parafiach, a także jedno duże w Duszpasterstwie Rodzin „Nazaret” w Częstochowie. Na stronie internetowej Duszpasterstwa - www.rodziny.czest.pl znajdują się szczegóły dotyczące wydarzenia.

 

Światowe Spotkania Rodzin są jedną z kilku inicjatyw duszpastersko-apostolskich św. Jana Pawła II, który chciał podkreślić ważną rolę i miejsce rodziny w Kościele.

 

Papież z Polski zawsze angażował się w sprawy rodzin, były mu bliskie ich problemy, a także ich rola w przekazywaniu wiary. W październiku 1980 r. zwołał w Watykanie V zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów nt. rodziny, którego owocem była adhortacja apostolska „Familiaris consortio”, następnie powołał do życia Papieską Radę ds. Rodziny.

 

Po raz pierwszy w dniach 8-9 października 1994 r. zaprosił rodziny z całego świata do Rzymu i tak rozpoczęły się trwające do dziś Światowe Spotkania Rodzin.

 

Do tej pory odbyły się w siedmiu miastach trzech kontynentów: dwukrotnie w Rzymie oraz po jednym razie w Filadelfii, Manili, Mediolanie, Meksyku, Rio de Janeiro i Walencji. Św. Jan Paweł II przewodniczył osobiście lub przez swego wysłannika czterem takim zgromadzeniom, Benedykt XVI-trzem, a papież Franciszek-dwóm.

10. Światowe Spotkanie Rodzin zakończy także trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”.

 

Maria Bareła/Mirosława Szymusik

jasnagora.com