DRUKUJ
 
Papież Franciszek wręczył paliusz Arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi
 


Na początku Mszy św. kardynał James Michael Harvey przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych.

 

Przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom złożył w imieniu nowych metropolitów Arcybiskup Białostocki, Józef Guzdek. Następnie Papież poświęcił paliusze.

 

W homilii, komentując zawarty w czytanym fragmencie Dziejów Apostolskich (Dz 12, 1-11) opis cudownego uwolnienia Piotra z więzienia, gdzie Anioł Pański każe Piotrowi „wstać szybko” Franciszek podkreślił, że także i my jesteśmy wezwani do szybkiego powstania, aby wejść w dynamiczną rzeczywistość zmartwychwstania i pozwolić się prowadzić Panu po drogach, które chce nam wskazać. Papież zauważył, że chodzi tutaj o otwartość na nowe perspektywy, aby nie popadać w formalizm i rutynę, religię ceremonii i dewocji, ornamentu i pospolitych pocieszeń, chrześcijaństwo klerykalne, formalistyczne, przygasłe i zastygłe. „Synod, który przeżywamy, wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – stwierdził Ojciec Święty.

 

Nawiązując natomiast do zawartego w drugim czytaniu dzisiejszej liturgii wyznania św. Pawła, podsumowującego swe życie słowami: „w dobrych zawodach wystąpiłem”(2 Tm 4,7), Ojciec Święty podkreślił, że w Kościele każdy jest powołany do bycia uczniem-misjonarzem i do wniesienia swego wkładu. „Kościół synodalny oznacza: wszyscy uczestniczą, nikt nie zajmuje miejsca innych ani nie jest ponad innymi” - stwierdził Franciszek. Wskazał, że oznacza to, iż nie możemy zamykać się w naszych kręgach kościelnych i przykuwać się do pewnych jałowych dyskusji, ale powinniśmy pomagać sobie nawzajem, byśmy stawali się zaczynem w cieście świata.

 

„Razem możemy i powinniśmy troszczyć się o życie ludzkie, o ochronę stworzenia, o godność pracy, o problemy rodzin, o trudną sytuację osób starszych i tych, którzy są opuszczeni, odrzuceni i wzgardzeni. Krótko mówiąc, powinniśmy być Kościołem, który promuje kulturę troski, współczucia dla słabszych i walki z wszelkimi formami degradacji, także naszych miast i miejsc, w których przebywamy, tak aby radość Ewangelii zajaśniała w życiu każdego z nas. To są nasze »dobre zawody«” – powiedział Papież.

 

Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił nowych arcybiskupów metropolitów otrzymujących paliusze a także delegację Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola.

 

Obok Papieża Eucharystię koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi-metropolici, biskupi i kapłani. Jak zwykle, w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła wzięła udział delegacja Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola.

 

Po zakończeniu wraz Papież wraz metropolitą Hiobem wspólnie modlili się przed Konfesją i grobem św. Piotra.

Oprócz Abp Józefa Guzdka wśród 44 nowych arcybiskupów metropolitów mianowanych w ciągu minionego roku, którzy otrzymali paliusze, 18 stoi na czele metropolii w krajach europejskich. Spośród europejskich hierarchów najliczniejsza jest grupa Włochów i Francuzów (wśród nich m.in. nowy arcybiskup Paryża Laurent Urlich. Paliusze otrzymali też metropolici innych stołecznych diecezji w Europie: metropolita praski i prymas Czech abp Jan Graubner (najstarszy w gronie nowych metropolitów, 73-letni hierarcha), metropolita Tirany-Durrës abp Arjan Odaj (45-letni najmłodszy w gronie nowomianowanych metropolitów), wspomniany już metropolita mińsko-mohylewski abp Józef Staniewski, metropolita sarajewski abp Tomo Vukšić.

 

Paliusze są znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Nosi je na terenie swojej metropolii. Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęga nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.

 

Przygotowanie paliuszy kryje w sobie polski wątek, ponieważ wełna, z której są one tkane, tradycyjnie pochodzi od dwóch owieczek, które są błogosławione 21 stycznia w uroczystość św. Agnieszki w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami, a którymi w przeddzień błogosławieństwa opiekują się polskie siostry nazaretanki z domu macierzystego zgromadzenia w Rzymie.


W uroczystościach w Watykanie wzięła udział grupa kapłanów z archidiecezji białostockiej, m.in. pracownicy Kurii Metropolitalnej oraz księża studiujący w Rzymie.

 

Od 2015 r., decyzją papieża Franciszka, w Watykanie odbywa się tylko poświęcenie i przekazanie paliuszy, a oficjalna ceremonia nałożenia ma miejsce w późniejszym czasie w diecezjach poszczególnych arcybiskupów. Poprzez tę zmianę Ojciec Święty chciał dowartościować wspólnoty lokalne Kościoła i umożliwić udział w uroczystości wiernym z archidiecezji nowego metropolity. Nowy obrzęd ma również podkreślać synodalność tego wydarzenia.

 

archibial.pl