DRUKUJ
 
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci błogosławionego ks. Józefa Kowalskiego SDB
 


W dniu 3 lipca 2022 r. o godz. 12. 30 miało miejsce w czerwińskim klasztorze, którego kustoszami są salezjanie z inspektorii warszawskiej, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci błogosławionego ks. Józefa Kowalskiego /1911 – 1942/, charyzmatycznego salezjanina, męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz numer obozowy „P” 17350, brutalnie zamordowanego w beczce z fekaliami za odmowę podeptania różańca.

 

To tutaj w czerwińskim klasztorze w latach 1927 – 1928 i 1931 – 1933 rozeznawał i kształtował swą zakonną drogę powołania salezjańskiego bł. ks. Józef Kowalski SDB. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonał pan prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w przeddzień 80 rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Józefa Kowalskiego SDB.

 

Tablica została wykonana z brązu przez rzeźbiarza Konrada Kocha ze wspólnoty twórców chrześcijańskich Vera Icon i ufundowana przez wspólnotę parafialną z rodzinnej miejscowości błogosławionego ks. Józefa w Siedliskach koło Rzeszowa i czerwińską parafię.

 

Karol Wojtyła znał księdza Kowalskiego osobiście z czasów, gdy mieszkał na terenie salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie. 13 czerwca 1999 roku jako Papież Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy świętej na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zaliczył księdza Józefa Kowalskiego w poczet 108 błogosławionych męczenników Kościoła Katolickiego z czasów II wojny światowej.

 

zyciezakonne.pl