DRUKUJ
 
762. Jarmark św. Dominika już trwa!
 


762 lata temu gdańskiemu klasztorowi dominikanów udzielono papieskich przywilejów organizacji uroczystości św. Dominika. Uroczystość ta ściągnęła do Gdańska nie tylko wiernych, lecz także podróżników i kupców, co dało początek jarmarkowi. Jest on jednym z nielicznych średniowiecznych wydarzeń, które przetrwało do dziś.

 

Dominikanie zapraszają na msze św. 8 sierpnia w Uroczystość Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego i patrona Jarmarku. Tego dnia msze św. będą celebrowane o godz. 8:00, 12:00 i 19:00.

Po mszy św. o godzinie 12:00 będzie zorganizowana agapa na dziedzińcu klasztoru, na którą bracia dominikanie już teraz zapraszają wszystkich chętnych.

 

Na czas trwania Jarmarku przygotowane są również następujące atrakcje:

 

1. ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA

we wtorki, środy i piątki o godzinie 16:00.

 

2. STRAGAN DOMINIKAŃSKI (ul. Szeroka, obok pubu „Grass”)

Na Straganie można zakupić zioła Sióstr Dominikanek z ekologicznej zielarni, nalewki, wino z Winnicy św. Jakuba w Sandomierzu, pamiątki, parasolki w kolorach papieskiego umbraculum, a także wiele innych upominków.

 

3. WSPOMNIENIA BRATA WILHELMA

Specjalnie na Jarmark św. Dominika bracia z gdańskiego klasztoru wydali wspomnienia brata Wilhelma Paściaka OP. Zakupu można dokonać w zakrystii (przed każdą mszą św. lub po niej), na Straganie Dominikańskim oraz w księgarni „Szafa Gdańska”.

Zamówienia internetowe: gdansk@dominikanie.pl

 

4. KONCERTY

 

Dla tych, którzy lubią kontemplować piękno w muzyce, przygotowane będą również rozmaite koncerty w bazylice dominikanów. Bracia zapraszają również tych, którzy takie zamiłowanie pragną w sobie odkryć lub chcieliby po prostu posłuchać i zachwycić się się tym, co wspaniali artyści mają w swoim repertuarze do zaoferowania. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

 

Harmonogram koncertów:

 

pon. 1/08, 20:00 – Roman Perucki

W programie: Bach, Gronau, Mendelssohn-Bartholdy, Guilmant;

niedz. 7/08, 14:00 – Ewa Bąk (organy), Marcin Ciszewski (kontratenor)

W programie: Schubert, Mozart, Leopold I, Ruppe, Caccini, Gherardeschi, Lotti, Bach, Hiller, Brahms, Fumagalli, Bononcini;

pon. 8/08 – 20:00 – Błażej Musiałczyk (organy), Małgorzata Rocławska (sopran)  

 

zyciezakonne.pl