logo
Środa, 22 marca 2023 r.
imieniny:
Bogusława, Jagody, Katarzyny, Zachariasza, Lei – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski – podsumowanie obrad
 


W 10. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka, 13 i 14 marca 2023 r., w Warszawie odbyło się 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówili m.in. etap kontynentalny Synodu o synodalności, przygotowania do wrześniowej beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz pomoc skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. W jednym z punktów komunikatu wydanego po obradach zaapelowali o uszanowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

 

Zwracając uwagę na problem wiarygodności dokumentów okresu PRL, obradujący w Warszawie biskupi zdecydowali o powołaniu zespołu specjalistów badających archiwa, zarówno państwowe, jak i kościelne, pod kątem tego, jak w przeszłości reagowano na przestępstwa seksualne niektórych duchownych wobec małoletnich.

 

Podczas zebrania plenarnego biskupi zapoznali się też z obecnym stanem pomocy Ukrainie i uchodźcom wojennym, a w komunikacie po raz kolejny zwrócili się z prośbą do wszystkich o dalsze wsparcie i modlitwę o pokój.

 

W pierwszym dniu obrad, w Świątyni Opatrzności Bożej, biskupi uczestniczyli w Eucharystii w intencji Ojca Świętego Franciszka, która była również pożegnaniem Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, kończącego swoją posługę w Polsce.

 

Biskupi w specjalnym liście podziękowali papieżowi Franciszkowi za 10 lat posługi dla dobra Kościoła powszechnego. „Jesteśmy wdzięczni za nauczanie Waszej Świątobliwości, które inspiruje do przeżywania naszego codziennego życia według jego wysokiej miary, którą jest świętość – napisali.

 

Podczas zebrania poruszano aktualne sprawy Kościoła i dokonano wyborów do gremiów Episkopatu.

 

Na konferencji prasowej podsumowującej obrady, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, odniósł się m.in. do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości co do świętości Jana Pawła II” – powiedział, cytując komunikat wydany przez biskupów po zakończeniu Zebrania Plenarnego. „Ten proces kanonizacyjny był robiony po prostu rzetelnie” – podkreślił.

 

394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się we wtorek 14 marca po południu wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

 

BP KEP
episkopat.pl