DRUKUJ
 
Abp Ryś: aby człowiek mógł wielbić Boga musi się odwrócić od siebie | odpust w Ośrodku Pomocy Duchowej w Łodzi
 


16 listopada we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy Św. Sprawowanej w kaplicy Ośrodka Pomocy Duchowej.

 

Na początku Eucharystii wszystkich wiernych przywitał ks. Tomasz Owczarek. „Chcemy złączyć się w modlitwie, ucieszyć się sobą i posługą w tym dniu odpustu. Pragniemy także zyskać wszelkie łaski, które są nam potrzebne, dlatego stajemy przy Chrystusie wraz z Arcybiskupem”- mówił duchowny.

 

Rozważając Słowo Boże Metropolita Łódzki mówił, że w dzisiejszym słowie można odnaleźć dwie podpowiedzi, które wskazują nam ku czemu możemy prowadzić człowieka, która jest w kryzysowej sytuacji. „Pierwsza podpowiedź jest tak, aby otworzyć go na Słowo, które przeczyta jego życie. Nie jesteśmy po to, aby mądrzyć się własnymi doświadczeniem. My nie pomagamy ludziom swoją własną mądrością i własnymi pomysłami. Ile jest takich sytuacji w życiu ludzi gdy nie macie żadnej odpowiedzi z siebie. Jest ta możliwość szukania Słowa i żeby ono przeczytało czyjeś życie i było najlepszym terapeutom. Słowo rozeznaje, zna drogi wyjścia, zna różne lekarstwa”- mówił kaznodzieja.


Dalej Ksiądz Arcybiskup wskazał na drugą podpowiedź jak można pomóc człowiekowi w kryzysowej sytuacji. „Człowieka, który jest w dramatycznej sytuacji trzeba prowadzić do takiej relacji z Bogiem, która ostatecznie jest uwielbieniem Boga. Aby człowiek mógł wielbić Boga musi się odwrócić od siebie. Główną przyczyną naszych kryzysów jest to, że kręcimy się wokół swoich problemów, potrzeb, przekonań. Drogą wyjścia jest rzeczywiste uwielbienie i chwała Boga. Kiedy Duch Św. Odwraca nas od samych siebie to wiele naszych problemów się wygładza”- podkreślał duchowny.

 

Po homilii osoby zgormadzone w kaplicy złożyły przyrzeczenie wolontariusza Ośrodka Pomocy Duchowej w których zobowiązują się do służby na rzecz ośrodka, a przed błogosławieństwem została odmówiona modlitwa Zawierzenia Ośrodka Matce Bożej Miłosierdzia.

 

Ośrodek Pomocy Duchowej w Łodzi został utworzony, po kilku latach modlitw i przygotowań, na początku 2010 r., z inicjatywy kilku osób świeckich oraz księdza egzorcysty archidiecezjalnego. Powstał jako próba odpowiedzi na potrzeby ludzi, zmagających się z problemami natury duchowej i emocjonalnej. Osób takich w dzisiejszym zabieganym i otwierającym się na różnorodne zagrożenia duchowe świecie jest niestety coraz więcej. Niewielki, drewniany dom, przypominający tradycyjny polski dworek stoi przy ulicy Łąkowej. Tutaj działa Ośrodek Pomocy Duchowej, gdzie można znaleźć wsparcie w duchowych i wewnętrznych problemach i rozterkach. Przede wszystkim pomocą służą świeccy i duchowni, w tym ksiądz egzorcysta. Cztery razy w tygodniu dyżurują też wolontariusze.

 

OŚRODEK POMOCY DUCHOWEJ

Łódź, ul. Łąkowa 42
Tel. 42 630 98 17, 888 339 781, 691 399 455
E-mail: kontakt@pomocduchowa.org.pl

Dyżury Ośrodka:
poniedziałki 9:00-12:00 oraz 18:00-21:00
środy, piątki 18:00-21:00


archidiecezja.lodz.pl