logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
40 lat temu w Oświęcimiu…
 


Już 40 lat mija od chwili, w której papież Polak św. Jana Paweł II stanął na Ziemi Oświęcimskiej. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny następca św. Piotra odwiedził były obóz zagłady Auschwitz, gdzie modlił się przy ścianie śmierci oraz w celi o. Maksymiliana oraz odprawił Mszę Świętą na terenie byłego obozu Birkenau.
 
Zarówno Kościół oświęcimski, jak mieszańcy miasta Oświęcimia i gminy Oświęcim, postanowili uczcić tę szczególną rocznicę. 7 czerwca 2019 r., dokładnie w rocznicę wizyty papieskiej na Rynku Starego Miasta w Oświęcimiu otwarto wystawę zdjęć z pobytu Jana Pawła II na terenie byłego Obozu Auschwitz-Birkenau, po której odbył się koncert „Fortepiany Wolności”.
 
8 czerwca o godz. 17.00 przy kościele św. Maksymiliana odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Stowarzyszenie Opozycji Niepodległościowej i Represjonowanych, następnie o godz. 18.00 Mszy Świętej przewodniczył J. E. ks. bp senior Kazimierz Górny, który podczas papieskiej wizyty pełnił funkcję proboszcza parafii św. Maksymiliana. W homilii hierarcha podkreślił, że przemówienie wygłoszone przez Ojca Świętego w Miejscu Pamięci odbiło się szerokim echem w całym ówczesnym świecie i wciąż jest aktualne. „Czy potrafimy skupić wszystkie swoje siły w trosce o człowieka, w trosce o pokój i pojednanie? To jest zadanie i swoiste dziedzictwo, które zostawił tu w Oświęcimiu, a my mamy je realizować”.
 
Bezpośrednio po Mszy Świętej niezwykłe świadectwo o życiu i świętości Jana Pawła II dał jego osobisty fotograf, Arturo Mari, który specjalnie przybył z Rzymu do Oświęcimia na obchody rocznicy.
 
9 czerwca Mszą Świętą sprawowaną w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych u księży salezjanów w Oświęcimiu rozpoczął się Marsza dla Życia i Rodziny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił dziekan dekanatu oświęcimskiego ks. Fryderyk Tarabuła. Również i tu Arturo Mari podzielił się refleksją świadczącą o trosce św. Jana Pawła II o rodzinę i świętość życia. Po Mszy ulicami Oświęcimia wyruszył wielobarwny tłum w Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Szczęśliwa rodzina pełna dzieci”. Na zakończenie marszu uczestnicy wzięli udział w koncercie zespołu „Małe TGD” pod Oświęcimskim Centrum Kultury.
 
www.franciszkanie.pl