logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
red. Dawid Czaicki
40 rozważań na Wielki Post
Wydawnictwo Salwator
 


Wielki Post to czas spojrzenia we własne serce z perspektywy słowa Bożego. Przeżywany w odpowiednim rytmie i z zaangażowaniem ma każdego chrześcijanina doprowadzić do owocnego i świadomego przeżycia wydarzeń paschalnych.
 
Wydawca: Wydawnictwo Salwator
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7580-533-8
Format: 120x180
Stron: 190
Rodzaj okładki: Miękka
  
 

 
dzień 4: Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego (por. J 11,45-57)

ks . Tomasz Szałanda 
 
Niezwykle interesujący jest ten fragment na wielkopostne rozważanie, bo skupia się na poszukiwaniu Jezusa. Można więc powiedzieć, że doskonale wpisuje się w ogólną tematykę ewangeliczną, w której spotykamy liczne próby odnajdywania Go.
 
Tę misję rozpoczęli pasterze, którzy po objawieniu przez aniołów narodzin Mesjasza, zeszli z gór, by Go odnaleźć, zobaczyć. Podobnie czynili magowie idący do Zbawiciela za przewodem gwiazdy. Również Maryja z Józefem po zakończeniu pielgrzymki do Jerozolimy szukali Go. Potem tłumy po rozmnożeniu chleba, wysłannicy Jaira, setnika oraz Marii i Marty. Oni i wielu innych, w czasie choroby czy śmierci kochanych przez siebie osób, szukali Mistrza, by im pomógł.
 
Dzisiejszy epizod z życia Jezusa również wpisuje się w temat poszukiwania Go. Jednak cel jest zupełnie inny. Poszukującym nie chodzi o zobaczenie oczekiwanego Mesjasza, o obwołanie Go królem, o przywrócenie ukochanym osobom zdrowia czy życia. Im chodzi o Jego śmierć, o święty spokój ze strony okupanta – Rzymian, o zachowanie „dobrze jest jak jest”, o nieutracenie wpływów jako religijnej arystokracji. Wielki Post to również czas poszukiwania Boga, odnajdowania Go. Jeśli taki jest mój plan wielkopostny, to dlaczego Go szukam? Po co? Aby wyznać wiarę w Niego jako Mesjasza i Króla? Aby ukoić serce niespokojne, gdy straciłem kontakt z Ukochanym? Aby prosić o obmycie Jego drogocenną krwią?
 
A może, by Go całkowicie zgładzić w moim życiu, by mieć wreszcie święty spokój serca i sumienia, by bez bólu żyć tak jak chcę – bez ewangelicznego „balastu”?
 
Modlitwa

O Chryste Zbawicielu, składamy Ci dzięki za Twą zbawczą Ofiarę, jedyną nadzieję ludzi!
O Chryste Zbawicielu, dziękujemy Ci za eucharystyczne dzielenie chleba, które ustanowiłeś, aby móc rzeczywiście spotykać Twoich braci i siostry na przestrzeni wieków.
O Chryste Zbawicielu, napełnij serca ochrzczonych prag­ nieniem ofiarowania się wraz z Tobą i zaangażowania na rzecz zbawienia swoich braci i sióstr!
Ty, który jesteś rzeczywiście obecny w Najświętszym Sakramencie, rozlej obficie swoje błogosławieństwo na Twój lud, tutaj zgromadzony, aby stał się prawdziwie znakiem nowego świata!
 
Amen. 

Zobacz także
Wojciech Werhun SJ
Przez wieki pewien fragment Pisma świętego był skandalem, zgorszeniem, powodem sporów teologów i schizm pierwotnego Kościoła. Bo jak tu zgodzić się z tym, że Bóg płakał, cierpiał, umarł, że był dzieckiem kobiety, a nawet… że kiedyś miał kryzys? 
 
Anna Sosnowska
"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3). Ubogi w duchu to człowiek wolny od trosk tego świata, który swą ufność złożył w Bogu. Jego duch jest bardzo prosty, jest u-Boga. Wszyscy jesteśmy wezwani, by być ubogimi w duchu: nie tylko ci, którzy dobrowolnie wybrali ubóstwo. Ubogim w duchu może być także człowiek bogaty, jeśli rzetelnie pracuje na chwałę Boga...

Rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem
 
rozmowa z Bartłomiejem Dobroczyńskim
Na temat zbawienia Kościół używa określeń typu: „będziesz z Bogiem w niebie", „zobaczysz Boga twarzą w twarz". Współcześnie człowiekowi niewiele to mówi. Kiedy kupujemy samochód czy komórkę wiemy, czego się spodziewać. Złośliwie można powiedzieć, że ze zbawieniem jest jak z kupowaniem kota w worku...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS