DRUKUJ
 
W dniu święta patronalnego modlitwa za dziennikarzy
 


We wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy katolickich, na Jasnej Górze trwa modlitwa w intencji pracowników środków społecznego przekazu. Dziennikarze Radia Jasna Góra, Biura Prasowego @JasnaGóraNews i dwumiesięcznika Jasna Góra pozostają w służbie Matce Bożej Jasnogórskiej.

 

- Rolą mediów jasnogórskich jest nieustanny przekaz maryjnego przesłania płynący z tego miejsca - przypomina rzecznik Jasnej Góry. O. Michał Bortnik podkreśla, że tym przesłaniem nieustannie są słowa: „zróbcie wszystko, co Syn mój wam powie”. Dodaje, że paulińskie media służą temu, aby rozszerzać głos płynący z Jasnej Góry, by docierał on do najdalszych zakątków świata.

 

O. Michał Bortnik podziękował wszystkim pracownikom mediów katolickich, zapewnił o modlitwie i życzył dalszego rozwoju mediów sławiących Częstochowską Maryję. - Polecamy waszą pracę, aby to dzieło rozgłaszania chwały Matki Bożej i rozsyłania Jej głosu z Jasnej Góry na cały świat, było Bożym, było dziełem Matki Najświętszej, Tej, która zawsze wskazuje na Syna - powiedział rzecznik.

 

- Rolą mediów katolickich jest przede wszystkim służba prawdzie, a poprzez treści i formę przekazywanych informacji zwracanie szczególnej uwagi na prawdy Boże - powiedział o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

Paulin zwrócił uwagę, że czas pandemii pokazał jak bardzo ważna jest też ewangelizacja poprzez środki społecznego przekazu. - Jasna Góra szczególnie w czasie pandemii bardzo mocno rozwinęła media, nie tylko radio, ale też codzienny przekaz za pomocą streamu z Kaplicy Matki Bożej. Dzięki temu każdy może uczestniczyć w Eucharystii, Apelu Jasnogórskim, czy w modlitwie różańcowej i to nas bardzo cieszy - podkreślił dyrektor Radia Jasna Góra.

 

O. Grad podkreślił, że przekaz, który płynie z Jasnej Góry jest też formą zaproszenia wiernych do Sanktuarium, ponieważ nic nie zastąpi osobistej modlitwy w Duchowej Stolicy Polski.

 

Także pielgrzymi przybywający do Sanktuarium zauważają wielką rolę mediów katolickich. - Dzięki jasnogórskim mediom możemy łączyć się duchowo we Mszach św. i wieczornej modlitwie apelowej. Są ludzie chorzy, którzy nie mogą wyjść z domu i dla nich ta forma przekazu jest bardzo ważna - mówili pielgrzymi.

 

Zwrócili również uwagę, że czerpią dużo informacji z Internetu. Uważają, że jest on doskonałą formą ewangelizacji, a dostępność np. social mediów jest sposobem dotarcia do młodzieży i zachętą, aby była bliżej Kościoła.

 

W dniu święta patronalnego dziennikarzy pielgrzymi życzą „światła Ducha św., potrzebnych łask do pełnienia tej niełatwej służby i tego, aby w świecie mediów byli znakiem niosącym wartości”.

 

Św. Franciszek Salezy jest patronem katolickich dziennikarzy, pisarzy i prasy. To on na murach i parkanach rozlepiał ulotki zawierające zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary, będąc tym samym już w XVII wieku prekursorem tzw. newsów.

 

Papież Franciszek w orędziu na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (w Polsce obchodzony we wrześniu) apeluje do pracowników mediów o promowanie kultury pokoju tam, gdzie panuje wojna, by „otwierać drogi, które umożliwiałyby dialog i pojednanie tam, gdzie szerzy się nienawiść i wrogość”. Wzywa, by odrzucić wszelką retorykę podżegającą do wojny oraz propagandę.

 

„Budzi przerażenie, gdy słucha się, z jaką łatwością wypowiadane są słowa, nawołujące do niszczenia ludności i terytoriów. Słowa, które niestety często przeradzają się w działania wojenne o okrutnej przemocy" - napisał papież w ogłoszonym dziś orędziu i zaapelował do dziennikarzy, aby ich zawód był przede wszystkim misją.

 

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu są słowa: „Mówić z sercem. Prawdziwie w miłości”.

 

Maria Bareła
www.jasnagora.com