DRUKUJ
 
Chrystus zmienia życie - 10. rocznica święceń paulińskich
 


Jasna Góra - Šaštín-Stráže - Bachledówka - choć posługują w różnych miejscach, łączy ich zakonne braterstwo. 10. rocznicę święceń kapłańskich obchodzi czterech paulinów. - Żeby ludzie w was i waszej posłudze mogli doświadczać Bożej Miłości - życzył im o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

 

10-lecie kapłaństwa przeżywają: o. Bartłomiej Maziarka, o. Łukasz Kręgiel, o. Łukasz Flader i o. Grzegorz Oskwarko.

 

- To czas wdzięczności Bogu i ludziom - mówił o. Bartłomiej Maziarka, który pełni funkcję sekretarza generalnego Zakonu Paulinów. Prosi o modlitwę za nich i o nowe powołania kapłańskie. Zakonnik podkreśla, że czas jubileuszu oprócz wdzięczności rodzi też jeszcze głębsze pragnienie, by jeszcze gorliwiej służyć wszędzie tam, gdzie zostanie posłany, z jeszcze większą gorliwością sprawować sakramenty, towarzyszyć innym na drodze wzrostu wiary.

 

O. Łukasz Flader posługuje na Bachledówce. W tym roku też poprowadzi Pieszą Pielgrzymkę Góralską na Jasną Górę. Uśmiecha się, że o paulinach dowiedział się od cystersów, którzy posługują w jego rodzinnych stronach na Dolnym Śląsku. - Jak usłyszałem słowo „paulini”, „zakon paulinów”, „idź do paulinów”, to od razu miałem promienie radości w sercu, to było takie autentyczne, wiedziałem, że to jest to, po prostu - opowiadał o. Łukasz o swojej drodze powołania. Podkreśla, ze te dziesięć lat w kapłaństwie, to wielki dar. - Za ten dar dzisiaj Bogu dziękujemy, za wszystkich ludzi, których spotkaliśmy, ale przede wszystkim za to, że możemy sprawować Najświętszą Eucharystię, sprawować święte sakramenty. To jest nieprawdopodobna rzecz – powiedział paulin.

 

- Chrystus całkowicie zmienił moje, nasze życie, bo święcenia zmieniają - podkreślił o. Łukasz Kręgiel, który przez ostatni rok opiekował się wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym „Kana” przy Jasnej Górze. Zakonnik zauważył, że „trzeba być otwartym na to, co daje Bóg, bo On zaskakuje”. - Podsyła konkretnych ludzi, daje się rozwijać w kapłaństwie, więc trzeba tylko czytać znaki, które Bóg nam daje i wchodzić w konkretne wydarzenia. Posługując kapłaństwem Chrystusa gdziekolwiek, czy we wspólnotach neokatechumenalnych, czy jako spowiednik, czy teraz w Odnowie w Duchu św., tam człowiek się realizuje też na poziomie ludzkim, bo wie że jest też potrzebny, wie że jest dla kogoś, a to daje pewną motywację, żeby iść dalej – mówił o. Kręgiel.

 

O. Grzegorz Oskwarek posługuje na Słowacji, najpierw w Trnawie, a teraz w narodowym sanktuarium Słowaków Matki Bożej Bolesnej w Szasztinie. Wspomina swoją pierwszą pielgrzymkę w latach chłopięcych na Jasną Górę, kiedy wpatrując się w Obraz Matki Bożej, odkrył, że Wizerunek Maryi bardzo mu się podoba, a w tym miejscu czuje się jak w domu. Później paulinów poznał podczas pieszych góralskich pielgrzymek.

 

Mszy św. przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

 

- Kościół jest wyjątkową wspólnotą, Bosko-ludzką. Jeżeli nie będzie kapłanów, nie będzie w tej wspólnocie obecny Chrystus w sakramentach świętych, zwłaszcza w Najświętszym Sakramencie. Jeżeli kapłani nie będą głosić Słowa Bożego, które budzi i ożywia wiarę, trudno będzie odpowiedzieć na miłość i obecność samego Boga pośród nas. Żadne reformy Kościoła, nawet najdoskonalsze, nigdy nie zastąpią tej władzy, którą Chrystus udzielił kapłanom. Troska o to, by nie zabrakło nam kapłanów powinna leżeć na sercu każdego z nas – mówił o. Lukoszek.

 

Życzył współbraciom, by ludzie w nich i ich i posłudze mogli doświadczać Bożej Miłości.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com