logo
Piątek, 22 października 2021 r.
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłąwa, Salomei, Filipa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
5. edycja Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju
 


Już za tydzień rusza festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, którego 5. edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 22-26 października 2021.

 

Posługując się językiem muzyki współczesnej Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju prezentuje publiczności program, w którym duchowość różnych kultur wyraża się przez sztukę. Na zaproszenie organizatora Festiwalu - Centrum Myśli Jana Pawła II – powstają projekty łączące przeszłość z teraźniejszością, sacrum z profanum, kulturę lokalną z globalną. Festiwal zaprasza artystów oraz widzów do spotkania z nieznanym. Prezentuje muzykę, która dotyka głębokich emocji, otwierając na pokojowe współistnienie oraz różnorodność wolną od podziałów i przemocy.

 

Celem festiwalu jest poszukiwanie zjawisk w muzyce współczesnej, które możliwie najpełniej i najpiękniej wyrażają to, co niewyrażalne - mówi Maciej Omylak, koordynator festiwalu. Staramy się dawać artystom możliwość, aby w propozycjach, które przygotowują, mogli przyjrzeć się temu, co piękne, niezwykłe i tajemnicze w kulturze muzycznej różnych religii i dali temu wyraz, przetworzyli to przez siebie.

 

W tegorocznym programie znakomite premiery:


• w piątek 22 października kompozytorskie perły Arvo Pärta zabrzmią w nieoczywistych interpretacjach artystów łączących światy muzyki klasycznej i jazzu: kwartetu smyczkowego „Lutosławski Quartet”, Dominika Wani grającego na fortepianie oraz śpiewaczki Anny Lobedan. Koncert odbędzie się w świetnej akustycznie sali Miodowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Rakowieckiej w Warszawie;

 

• kolejną premierę usłyszymy w niedzielę 24 października – Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena zabrzmi w Studio Lutosławskiego. Dzieło francuskiego mistrza zaprezentują Bartek Wąsik, Adam Eljasiński, Marcin Makowicz i Michał Pepol. Tego samego wieczoru, w drugiej części koncertu usłyszymy utwory z płyty „Apparition” w wykonaniu Agaty Zubel i Krzysztofa Książka;

 

• w poniedziałek 25 października organizatorzy zapraszają na premierowy koncert „Pieśń o nieszczęsnym rozbitku”. Michał Górczyński wspólnie z Pawłem Szpurą i Jackiem Mazurkiewiczem przeniosą nas w świat muzyki Jazydów. Skład uzupełni syryjski śpiewaki perkusjonalista Adeb Chamoun, którego rodzinne korzenie sięgają terenów zamieszkanych przez Jazydów. W drugiej części koncertu usłyszymy solowy koncert Krzysztofa Dysa. Artysta, wykorzystując wielokulturowe kody i muzyczne idiomy, tworzy przestrzeń dla subtelnej rozmowy z Bogiem chrześcijan, żydowskim Jahwe i muzułmańskim Allachem;

 

• we wtorek 26 października w kościele Ewangelicko-Reformowanym przy al. Solidarności usłyszymy koncert „Leggerezza” (z włoskiego „lekkość”). Jest to projekt stworzony specjalnie dla Festiwalu przez troje wybitnych artystów: śpiewaczkę Olgę Mysłowską, wiolonczelistę Michała Pepola oraz Patryka Zakrockiego – altowiolistę chętnie sięgającego po inne instrumenty.

 

Wydarzenie towarzyszące:


• Pokaz filmu „El Gusto”, reż. Safinez Bousbia (2011, 88 min) - sobota 23 października, Kino Muranów. Dokumentalny debiut Safinez Bousbii prezentujący portrety arabskich i żydowskich wykonawców muzyki Chaabi – unikalnej algierskiej mieszanki religijnych pieśni berberyjskich i andaluzyjskich oraz jazzu. Reżyserka z pietyzmem śledzi ich, często skomplikowane, osobiste historie i muzyczną drogę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Z tej emocjonalnej, filmowej przygody wyłania się prawdziwa potęga muzyki jako języka łączącego ponad podziałami etnicznymi i religijnymi.

podcasty poświęcone refleksji nad źródłami pokoju w muzyce – do rozmowy o muzyce w różnych religiach i kulturach organizatorzy zaprosili rabina Stasa Wojciechowicza, imama Omara Abdela Fattaha, protodiakona Łukasza Leonkiewicza oraz profesora Pawła Łukaszewskiego, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


Wszystkie podcasty dostępne na https://muzykawiary.pl/podcasty/

 


Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zespół Państwowych szkół muzycznych nr 1 w Warszawie, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Kino Muranów, Biletyna, firma Jarczyński.
Patronami medialnymi są: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura, Polityka, Wyborcza.pl, jazzarium.pl


Szczegółowe informacje na stronie centrumjp2.pl oraz na profilu https://www.centrumjp2.pl/i Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju na Facebooku.