logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
5 września. Pielgrzymki osób życia konsekrowanego
 


Po raz czwarty do sanktuarium Świętego Krzyża przybędą w najbliższą sobotę, 5 września, siostry zakonne, bracia i członkowie instytutów świeckich. Na kilkugodzinne spotkanie osób konsekrowanych złożą się modlitwy, konferencja i Msza św. W nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego ks. dr Bogdan Giemza wygłosi konferencję na temat troski osób konsekrowanych o życie duchowe. Eucharystii o godz. 11.30 będzie przewodniczył bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski wygłosi także homilię. W Roku Kapłańskim nie zabraknie modlitwy za duszpasterzy. Siostry Rodziny Maryi i Kolegium Świętej Rodziny podzielą się świadectwem życia założycieli ich zgromadzeń: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który 11 października zostanie ogłoszony świętym, oraz Piotra Marcelego Korradiniego w roku 350-lecia jego urodzin.

Jak wyjaśnia bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, ze względów organizacyjnych w tym roku wspólne spotkanie osób konsekrowanych zostało zorganizowane także w dwóch dodatkowych sanktuariach. – Ze względu na to, że osobom konsekrowanym, zwłaszcza z Polski północnej trudno było na te kilka godzin przyjechać na Święty Krzyż, wyznaczono również dwa inne sanktuaria jako miejsce pielgrzymki – w Gostyniu i Gietrzwałdzie.

W ubiegły weekend, 29 sierpnia, do sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu pielgrzymowały osoby konsekrowane z archidiecezji gnieźnieńskiej, poznańskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz z diecezji bydgoskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i włocławskiej. Za spotkanie to odpowiedzialny był bp Zdzisław Fortuniak.

Na Święty Krzyż 5 września przybędą siostry, bracia zakonni i członkowie instytutów świeckich z archidiecezji częstochowskiej, katowickiej, krakowskiej, łódzkiej, przemyskiej, warszawskiej i wrocławskiej, a także z diecezji bielsko-żywieckiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łowickiej, opolskiej, radomskiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, siedleckiej, sosnowieckiej, świdnickiej, tarnowskiej, warszawsko-praskiej i zamojsko-lubaczowskiej. W spotkaniu weźmie udział bp Kazimierz Gurda.

Pielgrzymka osób życia konsekrowanego w Gietrzwałdzie odbędzie się 4 października. Za organizację tego spotkania odpowiedzialny jest bp Antoni Dydycz. Wezmą w nim udział osoby konsekrowane z archidiecezji białostockiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji drohiczyńskiej, elbląskiej, ełckiej, łomżyńskiej, pelplińskiej, płockiej i toruńskiej.

Po raz pierwszy pielgrzymka osób konsekrowanych przybyła do świętokrzyskiego sanktuarium w roku jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu w 2006 roku. Jej inicjatorem był bp Andrzej Dzięga, ordynariusz sandomierski i ówczesny przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Zobacz także:
Bp Kazimierz Gurda - dlaczego tegoroczna pielgrzymka osób życia konsekrowanego odbędzie się do trzech miejsc
Bp Kazimierz Gurda - program pielgrzymki osób życia konsekrowanego na Święty Krzyż
Bp Kazimierz Gurda - jaki jest cel pielgrzymek osób życia konsekrowanego
Bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o historii pielgrzymek osób życia konsekrowanego na Święty Krzyż
Bp Kazimierz Gurda - dlaczego idea pielgrzymek osób życia konsekrowanego na Święty Krzyż jest kontynuowana?