logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
70. rocznica konsekracji kościoła w Rogowie
 


W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie przeżywano uroczystość 70 rocznicy poświęcenia świątyni. 
 
Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W homilii zachęcał do częstego spotykania się z Chrystusem przy parafialnym stole słowa oraz Eucharystii.
 
Nawiązując do historii parafii abp Skworc przypomniał, że jej początki sięgają dużo dalej niż obecna świątynia. - 70 lat to nie cała historia tej parafii, bo jej początki sięgają XIV, a może nawet XIII wieku – mówił. Przypomniał, że budynek kościoła w sposób szczególny ucierpiał podczas II wojny światowej, kiedy przez kilka miesięcy w pobliżu Rogowa przetaczał się front.
 
Hierarcha przywołał postać bp Stanisława Adamskiego, który po powrocie do diecezji z wygnania podjął trudną decyzję o przerwaniu budowy katowickiej katedry na rzecz zniszczonych w czasie wojny kościołów diecezji. – „Najpierw musimy odbudować kościoły, które zostały zburzone w czasie wojny w południowej części naszej diecezji” – cytował bp Adamskiego metropolita katowicki.
 
W homilii arcybiskup katowicki nawiązał także do hasła roku liturgicznego. – To właśnie Duch Święty jest tym, który nas umacnia i jednoczy – mówił. Odnosząc się do rysu duchowości parafii zwrócił uwagę na jej szczególnie eucharystyczny profil. – Przekazujcie ducha wierności Eucharystii następnym pokoleniom. To od nas zależy, jakie one będą – powiedział.
 
Przypomniał także, że w kościele jest stół słowa. – To właśnie Boże słowo daje nam orientację w tym świecie, który jest zalewany słowami. Do tego stopnia, że już sami nie wiemy, gdzie jest prawda, a gdzie fałsz – mówił.
 
- Godzina Eucharystii, to jest także godzina, kiedy Chrystus na każdego z nas patrzy z miłością – mówił abp Skworc nawiązując do odczytanej przed chwilą liturgii słowa. – Ale mówi też: „jednego ci brakuje”. Wszyscy znamy nasze słabości i braki. Ale przychodzimy tutaj, by uświadomić sobie, że każdy z nas ma fundamentalne powołanie – jest to świętość. Każdy z nas powinien zatem kroczyć za Chrystusem. Bo wiemy, że jesteśmy słabi, ułomni, grzeszni… dlatego próbujemy dorastać do naszego powołania, do wymagań Ewangelii – powiedział.
 
Kościół parafialny w Rogowie rozpoczęto odbudowywać po zniszczeniach wojennych już w 1945. Autorem projektu był Adolf Hanak z Olzy, a ówczesnym budowniczym ks. Alojzy Latusek. Kościół poświęcono w 1948. Budowę ukończono w 1953 kompletując wszystkie sprzęty liturgiczne oraz wyposażając kościół w organy. Obecnie kościół przeszedł gruntowny remont pod nadzorem ks. Bernarda Raka, proboszcza parafii.
 
tekst i fot. ks. S. Kreczmański 
www.archidiecezja.katowice.pl