logo
Wtorek, 18 maja 2021 r.
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka, Jana, Feliksa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
80-lecie urodzin Benedykta XVI
materiał własny
 


16 kwietnia 2007 roku przypadają osiemdziesiąte urodziny Ojca Świętego Benedykta XVI. W przeddzień papieskiego jubileuszu, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 10.00 ojciec św. Benedykt XVI odprawi okolicznościową Mszę Świętą w Watykanie. Urodzinowe obchody zbiegną się także z  2 rocznicą Jego wyboru na następcę św. Piotra - przypadającą 19 kwietnia. Z okazji swoich urodzin i rocznicy pontyfikatu, papież podejmie obiadem wszystkich kardynałów obecnych w tym czasie w Rzymie i wysłucha dedykowanego mu koncertu w watykańskiej Auli Pawła VI.
 
Jubileusze, zwłaszcza tak dostojne jak Osiemdziesięciolecie i przede wszystkim dotyczące Kogoś tak ważnego w Kościele i świecie zachęcają do podsumowań i refleksji. Pozwolę sobie z pokorą i ja zwrócić uwagę na niektóre charakterystyczne cechy samego Jubilata i Jego pontyfikatu.
Po wyborze ks. kard. Josepha Ratzingera na papieża wielu komentatorów twierdziło: „kardynałowie elektorzy wybrali kandydata przejściowego, który długo nie porządzi, a zagwarantuje tylko stabilność podczas niespokojnych lat, po długim pontyfikacie papieża Polaka”. Warto dzisiaj przypomnieć, że podobnie mówiono po wyborze wielkiego papieża Jana XXIII, który też był starszy wiekiem w chwili wyboru na Stolicę Piotrową, a zwołał przełomowy Sobór Watykański II.  Zwracając uwagę na logikę życia chrześcijańskiego, można śmiało stwierdzić, że każdy papież w Kościele jest „papieżem przejściowym”. Eksponowanie w niektórych mediach tzw. „tymczasowości” wprowadza tylko niepotrzebny zamęt w zrozumieniu i wartości obecnego pontyfikatu wytwarzając fałszywą postawę wyczekiwania na „inny wielki pontyfikat”. Nic bardziej mylnego!
 
W historii Kościoła byli papieże wielcy politycy, wielcy reformatorzy, wielcy duszpasterze jak Jan Paweł II i wielcy teolodzy jak obecny papież.
Benedykt XVI jak mało kto zna aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed całym współczesnym Kościołem. Z jego problemami konfrontowany był już jako najbliższy współpracownik Jana Pawła II i jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, najważniejszej watykańskiej dykasterii.
Dwa lata po objęciu urzędu papieskiego, Benedykt XVI powoli, ale z benedyktyńską  sumiennością i stanowczością przystąpił do porządkowania nie tylko w watykańskich dykasteriach, ale i w całym Kościele. W jego „decyzjach administracyjnych” można wyraźne zauważyć akcenty teologiczne i eklezjalne.
 
Kościół żyje! - wołał dwa lata temu w homilii inaugurującej swój pontyfikat Benedykt XVI. Obecny papież jest człowiekiem dialogu, wielkiej wiary, otwartości, prostoty i pokory. Będąc jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów - jeszcze jako kardynał, często mawiał: „jestem najzwyklejszym chrześcijaninem i chcę bronić pokornej wiary zwykłych ludzi przed wyniosłością teologów”.  Zawsze raziła go „wiara przecedzana”, jaką często serwują nam dzisiaj tzw. „środowiska intelektualne”.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. dr Johannes Gamperl
Cała Msza Święta jest odnowieniem, uświadomieniem sobie i pamiątką ofiary krzyżowej, która osiąga swój najwyższy punkt w Przeistoczeniu i Komunii św. Jezus pojawia się wśród nas z tą samą miłością do swego Ojca i do nas, z jaką poświęcił się za nas na krzyżu, tylko w bezkrwawy sposób.
 
Antoni Skowroński
Kłamstwo jest nie tylko kwestią etyczną – broni się przed nim nawet organizm ludzki. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że potrzeba mówienia prawdy wpisana jest w naturę człowieka. Notorycznych kłamców da się wykryć, wykonując odpowiednią techniką zdjęcia obszaru mózgu, który odpowiada za rozpoznawania dobra i zła...
 
Andrzej Solak
Byli zbieraniną morderców, łupieżców i okrutników Nie mieli litości dla nieprzyjaciół, ani dla siebie samych. Jeszcze sto lat po tym, jak zniknęli z areny dziejów, w wielu regionach Europy matki straszyły dzieci ich imieniem. Powszechnie lękano się ich, sarkano na ich bezwzględność i chciwość - ale i podziwiano. Podczas wojen w obronie Rzeczypospolitej i Kościoła ich nieulękłe hufce rzucano do najbardziej straceńczych misji...
 
___________________
 
 reklama