logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Depo do dziennikarzy: Trzeba stanąć w pokorze wobec prawdy
 


Do służby człowiekowi w przekazie prawdy i postawy pokory wobec prawdy zachęcił dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 24 stycznia, w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i Niedzielę Słowa Bożego, przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

 

Eucharystię koncelebrował m.in.: ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego i ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, odpowiedzialny za „Niedzielę Częstochowską”, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i korespondent diecezjalny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

 

W homilii abp Wacław Depo wskazał na zbieżność Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z Niedzielą Słowa Bożego. „Przypomina ona, że zarówno zgłębianie prawd objawionych Starego i Nowego Testamentu, jak i modlitwa, abyśmy byli jedno, nie może mieć formy akcyjności, zawężonej do jednego dnia czy tygodnia w roku. Potrzeba nam tej świadomości w mocy Ducha Świętego, że modlitwa i czytanie Pisma Świętego pogłębiają naszą wiarę w Boga objawionego w Jezusie Chrystusie, i mogą skutecznie odmienić nasze życie” – podkreśli abp Depo.

Arcybiskup, odnosząc się do posłannictwa proroka Jonasza w Niniwie podkreślił, że „nawrócenie mieszkańców Niniwy wyraża się w uwierzeniu Bogu i Jego słowom wypowiadanym przez proroka, przejściu od niewiary do wiary w Boga, uznaniu swoich grzechów, poście, pokucie, odwróceniu się od złego postępowania i dziękczynieniu Bogu za to, że nie zesłał na nich niedoli”.

 

Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu abp Depo przypomniał, że papież „zadał nam temat komunikacji jako spotkania ludzi takimi, jakimi są, i gdzie są”. „To spotkanie ma służyć w przekazie prawdy, aby dźwigać człowieka w jego rzeczywistości, nawet tej pandemicznej, do pełni człowieczeństwa” – podkreślił.

 

Zwrócił uwagę na to, że współczesna przestrzeń informacji stała się areną „realnej walki, nie tylko politycznej, ale i światopoglądowej”, która stała się „areopagiem narzucania antropologii bez Boga i bez Chrystusa”.

 

Zacytował również słowa św. Jana Pawła II z adhortacji „Ecclesia in Europa”: „Jesteśmy świadkami narodzin nowej kultury, pozostającej w znacznej mierze pod wpływem środków masowego przekazu, której cechy charakterystyczne i treści często sprzeczne są z Ewangelią i z godnością osoby ludzkiej. Europejska kultura sprawia wrażenie «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał” – napisał św. Jan Paweł II.

 

„Dziś można powiedzieć «krzyczącej apostazji»” – dodał arcybiskup.

 

„Kościół, głosząc w porę i nie w porę Ewangelię Chrystusa, i Jego samego jako miarę prawdziwej ludzkiej dojrzałości, proponuje nam, ludziom XXI wieku, Kogoś większego, rzeczywistego Syna Bożego, Boga-Człowieka w zamian za nieudane humanizmy kilku ostatnich stuleci” – kontynuował abp Depo za myślą polskiego papieża i ocenił, że owe humanizmy „stawiając człowieka jako absolutne centrum, wbrew naturze ludzkiej kazały mu zająć miejsce Boga, zapominając, że to nie człowiek czyni Boga, ale Bóg jest jego Stwórcą i Panem Wszechświata”.

Odnosząc się naszych czasów abp Depo podkreślił, że „jest wiele spraw, z powodu których Kościół powinien się wstydzić i nawracać, takich jak droga grzechu, fałszu i ludzkich słabości”. „Nie ma jednak żadnego powodu, aby zamknąć Kościołowi usta, kiedy ukazuje godność i niezaprzeczalną wartość osoby ludzkiej, zbawionej przez Chrystusa, który mówi nam całą prawdę w świetle Ducha Świętego o tym, kim jesteśmy, dlaczego mamy nieskończoną wartość, i czym jest nasze przeznaczenie, a nie nicość tego przemijającego świata, zwłaszcza wobec tzw. postprawdy, która przynosi nam obszar propozycji genderowych, queer i innych bałwochwalczych kultów” – podkreślił abp Depo.

 

„Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię, dopóki jest czas” – zakończył abp Depo.

 

Przed błogosławieństwem metropolita częstochowski za św. Augustynem zachęcał do lektury słowa Bożego: „Weź i czytaj!”. Życzył, aby czytanie prowadziło do spotkania Chrystusa na kartach Ewangelii i do postawienia sobie pytania: kim jestem?

 

ks. Mariusz Frukacz
Maciej Orman
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
jasnagora.com