logo
Niedziela, 21 października 2018 r.
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza, Jakuba Strzemię, Urszuli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Górzyński: Dziedzictwo jest wyzwaniem
 


We Fromborku Abp Józef Górzyński Metropolita Warmiński podpisał z wykonawcą umowę dotyczącą rozpoczęcia renowacji archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku.
 
Całkowity koszt wyniesie ponad 21 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to kwota ponad 18 mln zł.
 
– Rozpoczynający się remont katedry jest największe od 1835 r., kiedy przeprowadzano remont Wzgórza Katedralnego i samej świątyni – podkreśla proboszcz ks. dr Jacek Wojtkowski. Obok dofinansowania z ministerstwa niezbędny jest wkład własny, który w części pochodzi z ofiarności wiernych. – W ostatnią niedzielę lipca składali oni na ten cel ofiarę. Chciałbym podziękować wszystkim – podkreśla abp Józef Górzyński.
 
Rozpoczynające się pracę obejmą wnętrze katedry. – Remontowi i konserwacji zostanie poddane całe prezbiterium oraz dwie zakrystie. Następnie na zewnątrz elewacja, witraże i dziedziniec wzgórza wraz z wjazdem – wymienia ks. Wojtkowski. – Katedra, wpisana jest na listę pomników historii, wymaga stałej opieki. Ciągle trzeba dbać, by ten obiekt był świadkiem historii i wiary pokoleń, które w tym miejscu tworzyły kulturę polską i chrześcijańską – dodaje proboszcz. Przy okazji renowacji i prac w katedrze zostanie przywrócony do użytku skarbiec katedralny i nowa ścieżka turystyczna prowadząca przez poddasze świątyni.
 
Bez wsparcia państwa archidiecezja warmińska nie byłaby w stanie poradzić sobie z wyzwaniem, jakim jest renowacja Wzgórza Katedralnego. – Przechodzimy w etap realizacji, po niezwykle uciążliwych formalnościach. Należyte przygotowanie dokumentacji jest istotne – zauważa metropolita warmiński.
 
Co to znaczy wychodzić tyle milionów dla katedry, wie najlepiej pani Dorota Łosko. – Chodzi przede wszystkim o to, aby napisać bardzo dobry projekt. To ciekawe przedsięwzięcie trzeba przełożyć na język dokumentacji unijnej. Nam udało się to – mówi pani Dorota.
 
Kiedy powstają zabytki sakralne, jak katedra we Fromborku, stają się przykładem obowiązku pokoleń. – Dla pokoleń, które odziedziczyły to dziedzictwo jest wyzwaniem, by nie tylko nie uszczuplić, ale na ile to możliwe także ubogacać je. Dziękuję tym, którzy zaangażowali się w ten projekt. Szczególnie dziękuję ks. Jackowi Wojtkowskiemu, który ogarnia troską to miejsce – dodaje abp Józef Górzyński.
 
– Nie boję się tego zdania. Już wykonywaliśmy podobne realizacje. Mamy doświadczenie, dobrych pracowników, których od lat dobieram. To największym wyzwaniem będzie elewacja oraz wykonanie odwodnienia całego Wzgórza Katedralnego wraz z wykonaniem nowych zbiorników retencyjnych. I polichromie w prezbiterium. Cieszę się, że będę miał udział w przywrócenie świetności tego miejsca – podkreśla wykonawca Jerzy Skorłutowski.

gn
www.archwarmia.pl