logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Michalik laureatem nagrody im. bp. Andrzejewskiego
 


„Po wiedzę do miasta, a po mądrość na wieś” – te słowa Barbary Fedyszak-Radziejowskiej powtórzył abp Józef Michalik, odbierając 11 marca nagrodę im. Bp. Romana Andrzejewskiego. Co roku przyznaje ją fundacja „Solidarna Wieś”, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małomiasteczkowych.
 
"Zasług dla polskiej wsi nie mam, bo miłość i przywiązanie do ojczystej ziemi mamy wszyscy, a jest to warunek tożsamości, budujący wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i godności" – mówił abp Józef Michalik w sali obrad plenarnych  polskiego Episkopatu 11 marca. Przewodniczący KEP i metropolita przemyski został uhonorowany Nagrodą im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego.
 
Jest ona o tyle szczególna, że zostaje przyznana na zakończenie kadencji abp. Michalika na stanowisku przewodniczącego Episkopatu. Jest zatem – jak podkreślał Sławomir Siwek z przyznającej nagrodę Rady Fundacji „Solidarna Wieś” - symbolicznym podziękowaniem rolników za 10 lat przewodniczenia przez abp. Józefa Michalika Episkopatowi Polski.
 
 Nagroda została przyznana, jak napisano w uzasadnieniu, za  „konsekwentne wskazywanie, że  polityka odrywania rolników od ziemi wzmaga emigrację ludzi młodych, prowadzi do wyludnienia wsi i utraty polskiej własności ziemi”, a także wspieranie wszelkich form aktywności społecznej na wsi. Zauważone zostało też jego zaangażowanie w promocję  i moralnie zdrowej rodziny, a także wkład w pojednanie polsko-rosyjskie.
 
"Kochając małą ojczyznę powierzoną jego pieczy, boli go wszystko, co w nią uderza" – mówiła w laudacji prof. dr hab. Aniela Dylus i cytowała fragmenty kazań i przemówień Arcybiskupa, które dotykają problemów wsi, rolników, ich przywiązania do ziemi. - Dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi za jego służbę ojczyźnie - powiedziała.
 
Abp Michalik w przemówieniu po odebraniu nagrody mówił m.in. o tym, że  "ziemia nigdy człowieka nie zawodzi, że za przywiązanie płaci zawsze z wdzięcznością, pomnażając owoc wrzuconego w nią ziarna dziesięciokrotnie, a nawet stokrotnie”.
 
"Zawsze też pragnąłem być wiejskim duszpasterzem, co po części się sprawdziło, jako że zostałem biskupem oddalonej od centrum, nadgranicznej diecezji" - wspominał. Przyznał też, że do jego największych niepokojów należy sytuacja młodzieży wiejskiej, wśród której nie brak ludzi zdolnych i utalentowanych. "A jednak i dzisiaj niełatwo jest wyrwać się z "Komborni w świat" " - mówił. 
 
Część pieniężną przyznanej nagrody abp Michalik przekazał na rzecz stypendiów dla młodzieży z terenów wiejskich i małomiasteczkowych.
 
***
 
 
Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została przyznana już po raz dziesiąty. Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli: prof. Andrzej  Stelmachowski, prof. Maria Radomska, ks. kard. Józef Glemp – Prymas Polski, ks. Bogusław Bijak, ks. bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska i Josef Rottenaicher z Niemiec.