logo
Czwartek, 23 marca 2023 r.
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy, Turybiusza, Pelagii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Ryś: najważniejsze w liturgii jest słuchanie Słowa! - Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2023
 


- Co znaczy przygotować się do liturgii? Co jest najważniejsze w tym przygotowaniu? Bóg mówi przez Jeremiasza – najważniejszym jest słuchanie Słowa! – mówił abp Ryś.

 

W radogoskiej parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, liturgii stacyjnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który w słowie pouczenia pasterskiego mówił o liturgii, która jest kodem słów i znaków wśród których najważniejsze jest Słowo Boże.


Zatrzymując się nad czytaniem z proroctwa Jeremiasza metropolita łódzki zwrócił uwagę na słowa Boga skierowane do proroka – Ja wam dałem tylko jedno przykazanie – słuchajcie mojego głosu i idźcie za nim! To nie jest przeciwko kultowi. To nie jest przeciwko pobożności To nie jest przeciwko ofiarności. To nie jest przeciwko obrzędom, tylko to jest wskazanie co w liturgii jest najważniejsze. Co jest istotnym wydarzeniem w liturgii. – zauważył abp Ryś.

 

- Idę do Kościoła, to wiem, że idę na liturgię – otwieram Słowo. Potem się zupełnie inaczej słucha. Myślę, że wszyscy mamy tę pewność, że w liturgii, która jest kodem słów i czynności – znaków – to w tych wszystkich słowa, które padają najważniejsze jest Jego Słowo. Nie te wszystkie słowa, które możemy namnożyć, ale Jego słowo. – zaznaczył hierarcha.

 

Zwracając się do kapłanów obecnych na liturgii celebrans powiedział - To jest pytanie do nas księży – czy zawsze mówicie homilię? Jak nie mogę wyjść do ołtarza, żeby powiedzieć 3 min. homilii – 5 min. homilii - to nie jestem przygotowany do liturgii. To nie ja – to Pan Bóg - mówi do nas przez Jeremiasza! Dałem wam jedno przykazanie dotyczące kultu – słuchajcie mojego głosu! – zakończył metropolita łódzki.

 

ks. Paweł Kłys
www.archidiecezja.lodz.pl