logo
Środa, 05 października 2022 r.
imieniny:
Flawii, Justyna, Rajmunda, Faustyny, Placyda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Ryś: Wydarzy się dzisiaj to, że Jezus zachwyci się każdym z was - Arena Młodych 2021+
 


13 września pod hasłem Reset odbyła się czwarta edycja Areny Młodych, w tym roku na Stadionie Orła w Łodzi. Młodzi z całej archidiecezji przyjechali, aby wziąć udział w tym ewangelizacyjnym wydarzeniu, aby wspólnie wielbić Pana i dziękować Mu za każde dobro, które czyni w ich życiu.

 

Duszpasterz Młodzieży ks. Paweł Bogusz i duszpasterz akademicki ks. Piotr Tarabasz powiedzieli, że po półtorarocznej przerwie znów spotykamy się razem. Ostatnie miesiące to czas pewnej bezradności i smutku. Księża podali efekty wirusa, to znaczy jak wiele osób zachorowało i zmarło. Ofiary epidemii COVID-19 wszyscy zebrani na stadionie uczcili minutą ciszy.


Młodzież mogła przystępować do sakramentu pokuty oraz modlitwy wstawienniczej. Za część artystyczną była odpowiedzialna wspólnota „Mocni w duchu", która śpiewem i tańcem angażowała młodych do włączenia się w to wydarzenie.

 

W homilii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, że dzisiejsza Ewangelia o Setniku właśnie się dokonuje. Jezus przyszedł do tych, którzy modlili się za siebie w grupach, bo Jezus sam powiedział: gdzie dwóch albo trzech zebranych jest w imię moje, to ja jestem. Tak jak w dzisiejszym Słowie Bożym Setnik prosił przez innych Jezusa, aby przyszedł uzdrowić jego niewolnika.

 

- Kiedy łączyliście się w trójki i modliliście się za siebie nawzajem, to Jezus stał między wami, nie musieliście go widzieć, ale on bardzo uważnie słuchał wszystkiego, co mówiliście. Byliście w tym momencie taką wspólnotą ludzi, która sprawiła, że Jezus jest obecny - mówił Metropolita Łódzki.


Ksiądz Arcybiskup powiedział, że druga część Ewangelii skupia się na zachwycie Jezusa nad człowiekiem. W Ewangelii są ludzie, którymi Pan się zachwyca, a dziś z tych osób poznajemy właśnie Setnika.

- To jest to, o czym ja marzę, że się dziś tutaj wydarzy. To znaczy wydarzy się dzisiaj to, że Jezus zachwyci się każdym z was niezależnie od tego, jak bardzo ci się wydaje, że jesteś dla Jezusa obcy, daleki, że nie do końca rozumiesz, co tu się dzieje - tłumaczył Pasterz Łódzki.

 

Metropolita Łódzki mówił o dwóch rzeczach, które decydują, że jesteśmy fascynujący w spotkaniu z Panem Bogiem. Pierwszą jest moc słowa, którą pokazuje nam Setnik, mówiąc do Jezusa: powiedz tylko słowo.

- Dlatego jest tak ważne, żeby posłuchać. Dlatego was tak proszę, żebyście usiedli i posłuchali, bo słowo chce się dziać. Słowo Jezusa nie jest tylko mądre. Słowo Jezusa jest mocne. I mocne nie takiej zasadzie formuły, którą, gdy się wypowie, to się spełni. Moc tego słowa bierze się z tego, kim jest Jezus. To słowo jest mocne, dlatego, że to On mówi. Za mocą tego słowa, kryje się to, kim jest Jezus. Jezus jest Panem, który umarł na krzyżu. Dlatego kiedy on mówi do Ciebie z taką miłością, to słowo się dzieje - tłumaczył Ksiądz Arcybiskup.

Drugim powodem, który zachwycił Jezusa była świadomość Setnika, że jest grzesznikiem. Wydaje mu się, że nie może dojść do spotkania z Jezusem, ponieważ ma zbyt duże grzechy, nie jest godny.

 

- To, co pokazuje wyraźnie wiarę tego człowieka, to jest jego przekonanie, że jest grzesznikiem - podkreślił Metropolita Łódzki.

 

Ksiądz Arcybiskup powiedział także o Jerychu, w którym Pan ocalił tylko jedną osobę - nierządnicę. Ta sytuacja ma nas uświadamiać, że murem między nami a Bogiem jest poczucie bezgrzeszności.


- Cudem jest wiara, która ma ufność w słowo i wiara, która nie boi się przyznać do grzechu. Nie świadomość grzechu jest problemem. Poczucie bezgrzeszności jest problemem. Grzech jest miejscem, w którym możesz spotkać się z Jezusem i On się wtedy Tobą zachwyci - zakończył Ksiądz Arcybiskup.


Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup zaprosił wszystkich na Mszę Świętą w niedzielę o godzinie 19.00 do Łódzkiej Katedry.

 

-To nie jest tak, że Pan Jezus jest tylko na arenie. Ten sam Pan Jezus, z tą samą mądrością, mocą, a przede wszystkim miłością jest w naszych kościołach, naszych kaplicach na każdej Eucharystii - podsumował Metropolita Łódzki

 

Po błogosławieństwie Arcybiskup Senior opierając się na słowach św. Jana Pawła II, zwrócił się do młodych.

- Nawet nie wiecie, jak jesteście piękni. Zachowajcie w sobie to piękno, rozwijacie je w sobie, bo waszym największym bogactwem jest wasza młodość. Jeśli ją wypełnicie właśnie tym pięknem, które od Boga pochodzi, który Sam jest największym, jedynym pięknem, wtedy wasze życie będzie prawdziwe piękne. I tego z całego serca wam dzisiaj życzę - powiedział Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek

 

Tegoroczna Arena Młodych dobiegła końca, ale jak zachęca nas Metropolita Łódzki, warto dalej iść z Dobrą Nowiną i dzielić się tym, czego doświadczyliśmy podczas tego wydarzenia.

 

Julia Saganiak
www.archidiecezja.lodz.pl