logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Ryś do katechumenów: jesteś wybranym i posłanym przez Boga!
 


W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w łódzkiej katedrze podczas Mszy świętej celebrowanej przez metropolitę łódzkiego, miał miejsce obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia katechumenów przygotowujących się do Chrztu w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

 

O wybraniu Noego, który jako sprawiedliwy ocalał w czasie biblijnego potopu i o Jezusie, który jest wybranym i ukochanym Dzieckiem Boga mówił w swojej homilii do katechumenów arcybiskup metropolita łódzki.

 

- Dobrze jest poddać się Duchowi Świętemu, który chce wykonać z nami jakąś pracę umieszczając głęboko gdzieś takie rozumienie siebie samych, takie odkrycie i przeżycie swojej własnej tożsamości – jesteś kimś – jestem kimś wybranym przez Boga. Potrzeba czasu, żeby to we mnie osiadło. – tłumaczył kaznodzieja.


Ksiądz arcybiskup przestrzegał zebranych - możecie być pewni, że niejednokrotnie szatan będzie do was podchodził i mówił do was: nie prawda! Nie prawda, nie jesteś wybrany przez Boga! Nie jesteś jego ukochanym dzieckiem! (…) nie wierz, że On cię kocha. Nie myśl, że się dla Niego liczysz! Jakby cię kochał, to musiałoby być inaczej w twoim życiu. To jest jedna wielka pomyłka. To jest jedno wielkie oszustwo! On zawsze od tej strony. Potrzeba takiego działania Ducha, żeby było w nas wyryte to przekonanie – ty jesteś mój Syn wybrany! To jest praca Ducha w człowieku! – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

 

- Wybranie jest zawsze posłaniem, dlatego czytamy w dzisiejszej ewangelii, że po 40 dniach spędzonych w Duchu na modlitwie, na medytacji, na poznawaniu i potwierdzaniu siebie przed Bogiem - zaowocowało w Jego życiu misją. Wybranie nie jest do kontemplacji i nie chodzi o samozachwyt! W wybraniu nie chodzi o potwierdzanie: kim to ja nie jestem, ale wybranie jest do posłania, i to jest to, co trzeba usłyszeć w katechumenacie. – podkreślił ksiądz arcybiskup.

 

Po homilii metropolita łódzki zaprosił do prezbiterium katedry dziesięciu katechumenów wraz z chrzestnymi, a następnie, każdy z nich przedstawił swoje imię i wpisał je do księgi katechumenów. Po czym została odmówiona modlitwa za przygotowujących się do Chrztu, w czasie której rodzice chrzestni trzymali rękę na prawym ramieniu katechumena – czym dali wyraz, że są razem z nimi w imieniu Kościoła, są obok i wspierają swoją modlitwą. Obrzęd zakończyło odesłanie katechumenów, na wzór tego, jak czyniono to w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.


Obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia jest drugim stopniem przygotowania do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego, które katechumeni otrzymają w Noc Paschalną.

 

www.archidiecezja.lodz.pl