logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Skworc podczas Mszy św. w int. Ojczyzny: Jednanie – to zadanie Kościoła
 


Jednanie to jedno z zadań Kościoła, o którym mówił abp Wiktor Skworc podczas Eucharystii w intencji Ojczyzny. 
 
W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości.
 
W homilii m.in. podkreślił, że jednym z działań Kościoła jest „jednoczenie na płaszczyźnie osobowej i społecznej”. – Otwartość [Kościoła], której nie należy mylić z chęcią przypodobania się komukolwiek, zawsze ma jeden cel i zadanie: jednać człowieka z Bogiem, jednać człowieka z człowiekiem i jednać człowieka ze światem stworzonym – mówił abp Skworc.
 
Metropolita katowicki odnosząc się do liturgii słowa zaproponował, by w „miejsce świątynnej skarbony wstawić skarbiec o nazwie Ojczyzna”. - W ciągu lat i dekad prowadzących od odzyskania niepodległości do skarbca „Ojczyzna” wielu wrzucało wiele; wielu także „wrzucało” wszystko… bo swoje życie i nasza niepodległość zbudowana jest na ofiarności całych pokoleń, gotowych na poświęcenie życia i mienia dla dobra Ojczyzny – powiedział.
 
Zdaniem hierarchy stając na progu otwierającym nowe 100-lecie należy włączyć się w budowanie przyszłości Polski duchem „ofiarności i ofiary”, oraz „służby i bezinteresowności”, które są zaprzeczeniem „reklamowej konsumpcji” i stoją w opozycji do „rozkładającego wszystko praktycznego materializmu”.
 
Kończąc homilię przypomniał, że należy wpatrywać się w przykłady tych, „którzy przed nami miłowali Ojczyznę”. - Chcemy spełniać swoje wobec niej obowiązki i powinności – nec laudibus, nec timore! (Bez czekania na nagrody; bez strachu)! Jak wielki założyciel II Rzeczypospolitej z Górnego Śląska Wojciech Korfanty! Tak nam dopomóż Bóg! Niech się spełniają słowa papieża Franciszka, który na nowe 100 lecie życzy wszystkim Polakom: „Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości!” – dopowiedział arcybiskup katowicki.
 
W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele służb mundurowych, licznie zebrane poczty sztandarowe oraz kompanie honorowe, jak również delegacja Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
 
Po Mszy św. miał miejsce przemarsz na plac Chrobrego, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbyły się dalsze uroczystości upamiętniające rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
ks. S. Kreczmański 
fot. Krzysztof Gawor
www.archidiecezja.katowice.pl