logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bogdan Nowak
Apostolstwo Chorych w Polsce
Źródło
 


 W roku 1925 w Holandii, w niewielkiej parafii Bloemendaal, miejscowy proboszcz ks. L.J. Willenborg założył Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych. Zostało ono zapoczątkowane Triduum Eucharystycznym, w program którego wchodziła: Msza św. z błogosławieństwem Najśw. Sakramentem, adoracja Najśw. Sakramentu i uroczyste nakładanie rąk na chorych oraz nieszpory połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najśw. Sakramentem. Takie Triduum organizował ks. Willenborg co miesiąc. Do tych, którzy w tych modlitwach nie mogli uczestniczyć, wysyłał listy, zawierające porządek Triduum, modlitwy, formularz mszalny, hymny, antyfony i pieśni. Swoje poparcie dla inicjatywy apostoła chorych wyraził ordynariusz Haarlemu ks. bp Augustin Josef Caller, w liście z 10 maja 1926 roku. Potem poparły tę piękną służbę wśród chorych i cierpiących episkopaty Francji, Belgii, Ameryki Południowej i Polski.
 
12 sierpnia 1934 r. Stolica Apostolska zatwierdziła Apostolstwo Chorych w Bloemendaal, z prawem erygowania powstających sekretariatów Apostolstwa oraz nadała mu specjalne odpusty. W Polsce dzięki staraniom chorych, głównie Adeli Głażewskiej ze Lwowa i K. Berkan z Poznania oraz poparciu ks. Willenborga, ks. abp B. Twardowski erygował 2 maja 1930 roku we Lwowie sekretariat Apostolstwa Chorych, powołując na sekretarza ks. Michała Rękasa. Na wniosek Prymasa Polski ks. kard. Augusta Hlonda, Konferencja Episkopatu Polski przekształciła sekretariat w Centralę Krajową Apostolstwa Chorych z siedzibą we Lwowie, którą po drugiej wojnie światowej przeniesiono do Katowic. Po śmierci ks. Rękasa, w roku 1964 sekretarzem Apostolstwa mianowano ks. Jana Szurleja. Potem prowadził ten cenny apostolat w Polsce ks. Czesław Podleski. Od dwóch lat sekretarzem stowarzyszenia jest ks. Stanisław Michałowski.
 
- Apostolstwo Chorych jest publicznym stowarzyszeniem erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 312 par. 2) - mówi ks. Michałowski. - Działa w oparciu o naukę Kościoła katolickiego w zakresie chrześcijańskiego pojmowania cierpienia oraz w porozumieniu z władzami Kościoła katolickiego. Posiada swojego duszpasterza zwanego Ogólnopolskim Sekretarzem Apostolstwa Chorych, którego mianuje i odwołuje Konferencja Episkopatu Polski. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boska - Uzdrowienie Chorych. Apostolstwo Chorych jest wspólnotą ludzi chorych, niepełnosprawnych i starych, zarówno świeckich jak i duchownych, która pomaga przeżywać cierpienie w sposób twórczy, na wzór samego Jezusa Chrystusa.
 
Każdy, kto zechce należeć do Apostolstwa Chorych, musi zgłosić swoją wolę do Krajowego Sekretariatu, skąd jako dowód przyjęcia otrzyma dyplom, krzyżyk i drukowane listy miesięczne, redagowane przez Sekretariat w formie czasopisma. Miesięczniki pod tytułem "Apostolstwo Chorych" rozsyłane są bezpłatnie wszystkim zainteresowanym.
 
Chorzy pragnący należeć do Stowarzyszenia powinni:
- przyjąć cierpienie z poddaniem się woli Bożej,
- znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku, w zjednoczeniu z Chrystusem, który za nas oddał życie,
- ofiarować swoje cierpienia Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół i Ojczyznę oraz Ojca Świętego.
Ponadto członkowie Apostolstwa Chorych powinni codziennie w godzinach konania Chrystusa (od godz. 12 do 15) wzbudzić wolę ofiarowania swoich cierpień wzajemnie za siebie.
 
Apostolstwo Chorych dociera do chorych i niepełnosprawnych poprzez wspomniany miesięcznik pt. "Apostolstwo Chorych" (który wydawany jest od 1930 roku), homilie radiowe wygłaszane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie przez Sekretarza Apostolstwa, rozmaite formy rekolekcji, dni skupienia i pielgrzymki dla chorych i niepełnosprawnych, a także poprzez kontakt korespondencyjny. Od ponad dwóch lat łączy cierpiących także poprzez Internet, udostępniając na swej stronie niezbędne informacje oraz teksty artykułów drukowanych w miesięcznikach.
 
Każdego roku, 6 lipca, w patronalne Święto Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych odbywa się organizowana przez Apostolstwo Chorych Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę, w której biorą udział tysiące chorych.
 
Apostolstwo Chorych w naszym kraju liczy 55 tysięcy członków. Należą doń także nasi rodacy na obczyźnie, m.in. zamieszkali w Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Australii, Czechach, Słowacji, Białorusi, na Litwie, we Francji, Norwegii, Szwecji, we Włoszech, w Niemczech, a nawet w krajach afrykańskich.
 
Adres tego największego chrześcijańskiego stowarzyszenia chorych w Polsce:
 
Krajowy Sekretariat
Apostolstwa Chorych
40-008 Katowice
ul. Warszawska nr 58
tel. (0*32) 251-21-52
e-mail:
apchor@katowice.opoka.org.pl
www.ap-chorych.katowice.opoka.org.pl
 
Tekst i foto: Bogdan Nowak
 
Zobacz także
ks. Aleksander Posacki SJ
Cud nie musi być strzałem na wylot przez ścianę praw przyrody. Z dogmatycznego punktu widzenia cud nie jest jakąś całkowicie dowolną, przekraczającą prawa natury demonstracją wszechmocy Bożej, ale mieści się w kontekście powszechnej historii zbawienia. Cud jest znakiem zbawienia, rodzajem komunikacji osobowej pomiędzy Bogiem a człowiekiem. W dyskusji na temat relacji między cudem, Bogiem a naturą wielu naukowców (przyrodników) często kwestionuje dziś możliwość cudu i jego poznawalność...
 
ks. Aleksander Posacki SJ
Na temat sakramentu namaszczenia chorych w Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy: „Namaszczenia chorych, poprzez które Kościół wiernych niebezpiecznie chorych powierza Chrystusowi cierpiącemu i uwielbionemu, ażeby ich podtrzymał i zbawił, udziela się przez namaszczanie ich olejem i wypowiedzenie słów przepisanych w księgach liturgicznych”...
 
ks. Aleksander Posacki SJ
Życie ludzkie naznaczone jest wieloma stratami. Straty przeżywamy doznając uczucia smutku. Często bronimy się przed tym uczuciem. Stosujemy rożne obronne strategie, które pozostawiają nierozwiązany smutek przeradzający się w przygnębienie a nawet w depresję. Przyjęty i przeżyty do końca smutek może poprowadzić nas na głębszy poziom naszego osobowego rozwoju, tak abyśmy mogli odnaleźć samych siebie...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS