logo
Czwartek, 29 października 2020 r.
imieniny:
Angeli, Przemysława, Zenobii, Narcyza, Felicjana, Violetty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Monika Waluś
Arcydzieło Bożej mocy
Rycerz Młodych
 
fot. Ultra_Nancy, Art | Pixabay (cc)


Piękno przyciąga wzrok, zachwyca. Chcemy podejść bliżej do Niepokalanej, by Ją podziwiać i cieszyć się Jej obecnością i siłą. Bł. Marcelina Darowska chciała jeszcze więcej: zbliżyć się do Niej, uczyć się od najlepszej Przewodniczki, jak być blisko Boga – jak być tak promienną, radosną, spokojną, mocną jak Ona. Czy można uczyć się od Nieskalanej?
 
Błogosławioną Marcelinę pociągała tajemnica Niepokalanego Poczęcia – maryjnej wolności od zła, brzydoty, upadków i zniechęcenia. Patrząc na Maryję, widać, kim może być człowiek żyjący w łasce Bożej. Najświętsza Panna już samą swą obecnością zaprasza na drogę nieskalaności, życia blisko Zbawiciela, do szczęścia i nieba. Piękno Panny Najpiękniejszej jest jak obietnica skutecznego działania Bożego miłosierdzia, bo jak zauważa bł. Marcelina – wszystko, co ma i kim jest Matka Boża, dostała z łaski Ojca w niebie.
 
Prawda o wolności
 
Niepokalane Poczęcie było przygotowaniem do poczęcia i narodzenia Pana – najpierw w Sercu Maryi. Bł. Marcelina, założycielka zgromadzenia sióstr niepokalanek, chciała stale i ciągle zbliżać się do Niepokalanej, stać się Jej współpracownicą, znakiem Jej potęgi.
 
Skąd się wzięła ta moc Najświętszej, Jej siła i niezależność od pokus i zła? Maryja przyjęła Zbawiciela całym Sercem, wszystko oddając, by móc przyjąć łaskę Bożą – dlatego cała jest Boża, czysta i piękna, odporna na zło, niezależna od zła, wolna. To łaska Boża pozwala Maryi skutecznie stawiać opór złemu. Także naszą siłą może być wolność od grzechu i łaska. Bł. Marcelina chciała tworzyć wspólnotę kobiet, które razem będą chciały wzrastać przy Niepokalanej, oddawać się Jej w opiekę i razem z Nią pracować nad sobą, jak Ona przyjmować Jezusa całym sercem, duchem i ciałem, stawać się najwierniejszym obrazem Jezusa Chrystusa.
 
Czy można naśladować Nieskalaną, Perłę stworzenia? Bł. Marcelina uważała, że trzeba – to najpewniejsza droga ku Bogu, sprawdzona i skuteczna. Trzeba jak Nieskalana modlić się, stawiać opór złemu, oddawać się stale Zbawicielowi, razem z Maryją pracować nad sobą, by szerzyć królestwo Boże w sercach ludzi. Bł. Marcelina uczyła niepokalanki stale oddawać się Matce Najczystszej, pewna, że Nieskalana, miłosierna i mocna będzie ich siłą. Trzymanie się blisko Maryi pozwala nie zabłądzić w najbardziej zawiłym labiryncie życia, niezłomnie wierzyć w zwycięstwo – przecież Ona już jest wolna od wszelkiego zła, jest Arcydziełem Bożej mocy, Wodzem, niezrównaną Matką, Przewodniczką pełną Ducha Świętego, walczy o królestwo Boże.
 
Wzór dla kobiet

Założycielka Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek wskazywała na Nieskalaną jako szczególną pomoc i nadzieję kobiet, niezależnie od powołania. Przy Maryi chciała wychować żony, matki, kobiety, które miałyby dobry i mocny wpływ na rodzinę i na społeczeństwo.
 
Czytając Ewangelię, widziała w Maryi wzór kobiecości mądrej, wolnej, promiennej, mocnej. Chciała przy Niej wychować kobiety nowe, silne – jak pisała – „pobożne, ale nie dewotki”, myślące i mądre. Matka Marcelina wskazywała niepokalankom, że wiele grzechów bierze się z bezmyślności, z „niemyślenia”. Nieskalana nie przyjmuje bezmyślnie swego zaskakującego powołania: przeciwnie, zastanawia się, zadaje pytanie aniołowi. Kobiety mogą się uczyć od Niepokalanej, jak pytać, wybierać, podejmować decyzje i trwać przy nich, nie uginać się przed pokusami. Matka Marcelina zachęcała niepokalanki do oddania się Niepokalanej i podjęcia pracy nad sobą, pokornego kształtowania w sobie silnej woli, odrzucania pokus. Założycielka niepokalanek powtarzała swą radę: „podążaj za łaską”. Życie na wzór Maryi, z Maryją musi prowadzić ku Bogu, jest bezpieczne, radosne, pełne pokoju, niesie szczęście, pozwala zachować siłę w każdej sytuacji, choć wymaga trudu i wiary. Matka Marcelina zalecała cierpliwość, którą nazywała długomyślnością – nieraz trzeba czekać, nie widząc owoców wysiłków i pracy, wierząc w pomoc Bożą, nie uciekając od trudności i obowiązków. Także Matka Boża trwała, nieraz nie rozumiejąc, zastanawiając się, modląc, zawsze z wiarą.
 
Bł. Marcelina zachęcała, by wytrwale poznawać Niepokalaną – przez rozważanie Ewangelii, przez Różaniec, a zwłaszcza naśladowanie. Im bardziej chcemy być do Niej podobni, tym mocniej może Ona nas prowadzić, kształtować nasze serca, wychowywać w swoim duchu. Niepokalana Matka, Nieskalana Nauczycielka i Przewodniczka chce nas prowadzić ku swemu Synowi, chce nas widzieć także pięknych, mocnych, nieskalanych.
 
dr Monika Waluś
Rycerz Młodych 2/2017 
 
Zobacz także
o. Marek Machudera OFMCap
Ponad połowa dzieci we Wiedniu pochodzi z rodzin rozwiedzionych. Ma to swe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Największa ilość młodych (tzn. przedwczesnych) rencistów to osoby, które zapadły na zdrowiu psychicznym. Liczba osób cierpiących na najczęściej występujące schorzenie psychiczne czyli na depresję to około 650 tys. (8%) społeczeństwa Austrii...
 
o. Marek Machudera OFMCap
Matka Teresa z pokorą przyjęła wolę Boga, choć musiała szukać jej w zupełnych ciemnościach swej duszy, jakby w rozdźwięku między tym, co podpowiadał jej zdrowy rozsądek, a tym, co uparcie i nieprzerwanie mówiło serce. Jej zjednoczenie z Chrystusem było totalne, aż do poczucia całkowitego opuszczenia i odrzucenia...
 
o. Marek Machudera OFMCap
„Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1,1-2). Przemawiając przez swojego Syna, Bóg uwierzytelnił wezwanie do nawrócenia znakiem Jonasza. Ten znak – zmartwychwstanie Jezusa – jest wyjątkowym, „nie do podrobienia” dowodem na to, że śmierć Jezusa miała moc odkupienia wszystkich naszych grzechów. Każdy z nas ma w domu niesamowite relacje o tym niezwykłym wydarzeniu, wyjątkowym na skalę całego świata i całej historii ludzkości. 
 
 
___________________
 
 reklama