logo
Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny, Klary, Marii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Rozważania, opowiadania

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Zaprzyjaźnij się ze sobą
Leo P. Rock SJ
Książka o. Leo Rocka, amerykańskiego jezuity, o którym napisał w Przedmowie o. M. E. Moynahan, że jest kimś, kto mówi i pisze z mocą, zawiera jego osobiste refleksje i doświadczenia z wielu lat pracy kierownika duchowego i psychoterapeuty. Książka jest błyskotliwym zapisem tego, czego nauczyli Autora ludzie, z którymi pracował, lub też którzy przyszli do niego po radę i pomoc, "a dzieląc się swoim cierpieniem, pozwolili mu dostrzec wiele głębokich prawd". Żywy język, częste nawiązania do wzorców literackich, a także przykłady "z życia" stanowią dodatkowy walor tej ciekawej książki, która winna zainteresować tych, którzy bądź to z racji zawodu, lub ze względu na własne trudności osobiste szukają pomocy w wartościowej literaturze.
 
Pat małżeński
Gaspare VELLA - Danilo SOLFAROLI CAMILLOCCI
Pat małżeński to sytuacja, w której dwoje ludzi nie żyje ani ze sobą, ani bez siebie. Celem książki a wcześniej badań klinicznych jest pomóc parom małżeńskim w odnowieniu czy stworzeniu autentycznych więzi. Autorzy, przebadawszy społeczne, obyczajowe, ekonomiczne i psychologiczne aspekty zjawiska, szkicują drogę terapii. Książka podaje także kilka praktycznych rad, jak uniknąć i nie dopuścić do takiej sytuacji.
 
Z Janem Pawłem II w oczekiwaniu Bożego Narodzenia
Luigi Guglielmoni, Fausto Negri
Książka jest doskonałą pozycją służącą owocnemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Zawiera ona rozważania na każdy dzień adwentu oraz okresu Bożego Narodzenia do 6 stycznia. Kolejne "dni skupienia" rozpoczyna tekst zaczerpnięty z nauczania Jana Pawła II, który wprowadza do precyzyjnie dobranych fragmentów bożonarodzeniowych czytań liturgicznych, których zadaniam jest pobudzenie do refleksji nad słowem Bożym i nad własnym życiem - jest to swoisty rachunek sumienia. Po nim następuje krótka modlitwa litanijna oraz propozycja pewnego postanowienia do wykonania. Na koniec autorzy proponują myśl do zapamiętania, która jest uwieńczeniem trudu kolejnego dnia przygotowań do radosnych świąt Narodzenia Pańskiego.
 
Kobieta - Jej zadanie według natury i łaski
Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża OCD
Nasza epoka schyłku XX wieku, epoka wojen, kryzysów i niepewności, choć nieufnie przyjmuje wzorce, uznaje autorytet Edyty Stein, potwierdzony przez Kościół wyniesieniem jej na ołtarze. Wypowiedzi tej wielkiej kobiety niosą mądrość wszystkim, którzy mają odwagę przekroczyć próg banalności i ulotności struktur świata, by dotknąć tego, co trwałe i wieczne. W prezentowanym tomie "Studium o kobiecie", które powstało w Trzeciej Rzeszy w międzywojennym dwudziestoleciu można wyczuć troskę autorki o rolę kobiety w społeczeństwie i w Kościele. Edyta Stein stara się ukazywać kobiecie takie ideały, które by ją twórczo rozwijały, chroniąc przed degradacją kobiecości.
 
Czy możliwe jest przebaczenie
Pascal Ide
Rozważania na temat potrzeby i znaczenia postawy przebaczenia są podbudowane przykładami literackimi zaczerpniętymi z największych dzieł literatury europejskiej różnych epok, które osadzają rozważania Autora w konkretnej rzeczywistości i dowodzą wagi i ponadczasowego wymiaru postawy przebaczenia. Czytelnik znajdzie tu również ciekawy materiał na temat przebaczenia widzianego oczami filozofów: od starożytności po współczesność.
 
List do przygnębionego
Desbois Jackie
Książka dotyka problemów ludzi zagubionych wobec siebie samych i wobec życia. Dostarcza im drogocennych, konkretnych rad. Może pomóc tym wszystkim, którzy staną wobec tego rodzaju cierpień.
 
Rok z Ojcem Pio
Troncarelli Silvano
Książka zawiera 366 myśli na każdy dzień roku wybranych z listów i innych pism Ojca Pio, a także ze świadectw jego współpracowników i osób z nim zaprzyjaźnionych. Oprócz znanego nam obrazu Ojca Pio - mistyka, stygmatyka i jasnowidza, wyłaniają się z nich jeszcze inne strony jego osobowości. Zaskoczyć może czytelników fakt, iż święty ten odznaczał się dużym poczuciem humoru i krewkim temperamentem, co nieraz jego rozmówcom dawało się we znaki. Był surowy dla siebie i pozornie surowy dla innych, rubaszny i dobrotliwy, lubił wyprowadzać w pole swoimi nadnaturalnymi możliwościami, kłócił się nawet ze swym Aniołem Stróżem, gdy nie zjawiał się od razu na wołanie. Ten osobowościowy portret o. Pio jest lekturą interesującą, chwilami sensacyjną i z pewnością dostarczy miłych wrażeń przy lekturze.
 
101 pytań o Jezusie
Michael L. Cook SJ
Książka ta podejmuje wiele pytań dotyczących osoby i historii Jezusa, a także związanych z Biblią i Wyznaniem Wiary. W każdym z nich autor stara się odpowiedzieć na trzy najważniejsze pytania o Jezusie: Kim był, czego nauczał i co miał nadzieję osiągnąć. Słownik pojęć teologicznych umieszczony na końcu książki, ułatwia zrozumienie i wędrówkę po Biblii.
 
Kazania i przemówienia
O. Józef I. M. Bocheński OP
Zbiór tych kazań i nauk pomoże wielu w doskonalszym poznaniu prawd wiary, a kapłanom również w przepowiadaniu Słowa Bożego. Bywa, że kaznodziejstwo, wskutek braku zainteresowań problemami egzystencjalnymi, wpada w próżnię, jest odpowiedzią na pytania, których sobie nikt nie stawia (...) Kiedy św. Paweł głosił Ewangelię, mówił do ludzi, którzy żywo zajmowali się sprawami egzystencjonalnymi. A dzisiejsi kaznodzieje trafiają często w próżnię. Przynoszą odpowiedź na pytania, których sobie ludzie nie stawiają.
 
...miłość pozostaje
ks. Marek Dziewiecki
Książka "...miłość pozostaje..." jest ważną i ciekawą pozycją, gdyż porusza sprawy ważne dla wszystkich ludzi. Czyni to w sposób interesujący, świadczący o dużym duszpasterskim doświadczeniu autora. Myślę, że odpowiada ona na liczne pytania jakie stawia życie.
 
 
1  
2  
3  
4  
5  
6  
 
Polecamy
Roman Zając

Miasto Święte, Jeruzalem przygotowane przez Boga dla ludzi, ma w swoim centrum samego Boga i Baranka. W Niebiańskiej Jerozolimie nie ma miejsca na świątynię podobną do świątyni z ziemskiej Jerozolimy: „A świątyni w nim nie dojrzałem: bo jego świątynią jest Pan Bóg wszechmogący oraz Baranek” (Ap 21, 22). W miejscu, w którym panuje pełna wspólnota między Bogiem a ludźmi, nie potrzeba więcej świątyni zbudowanej przez człowieka.

 
Zobacz także
o. Ryszard Andrzejewski CSMA
Był rok 1930. W procesie beatyfikacyjnym św. Dominika Savio zeznawał świadek jego życia, wychowanek salezjański Giovanni Reda. Będąc już w podeszłym wiekiem Giovanni opowiadał historię swojego spotkania z Dominikiem u św. Jana Bosko. Bylem chłopcem... - jak wielu innych - w poszukiwaniu pracy, zajęcia..., codziennie wychodziłem na ulicę, czekając, czy ktoś się mną nie zainteresuje. Któregoś dnia podszedł do mnie ksiądz...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm