logo
Niedziela, 16 maja 2021 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Bazylika pw. Matki Bożej Większej
materiał własny
 


Bazylika pw. Matki Bożej Większej

Dlaczego jedna z bazylik rzymskich nosi imię Matki Bożej Większej? Czy może być Matka Boża Mniejsza?

Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) ma w swej nazwie przymiotnik "Większa", ponieważ jest ona pierwszym i największym kościołem rzymskim poświęconym Matce Bożej. Nazwa dotyczy zatem wielkości budowli. Tę świątynię nazywa się też bazyliką Matki Bożej Śnieżnej. Według tradycji Maryja ukazała się w r. 352 papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu magnatowi Janowi, nakazując im wybudować kościół na miejscu, w którym spadnie śnieg. Kościół został całkowicie przebudowany w wieku V przez Sykstusa III po Soborze w Efezie, który potwierdził Boże macierzyństwo Maryi (r. 431). Starożytne mozaiki tej świątyni, dotyczące właśnie Bożego macierzyństwa Maryi, świadczą, że Kościół już w wieku V przejął do celów religijnych znajomość najlepszej sztuki pogańskiego cesarstwa rzymskiego. W bazylice znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej zwany Zbawieniem Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Chciałbym uzupełnić informacje dotyczące miejscowości na Rusi Czerwonej, z której pochodzi obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Chodzi mi o Bełz, leżący około 40 km na północ od Lwowa - urodziłam się w tamtejszym zameczku nad rzeczką Sotokiją, będącą dopływem Bugu.
 
Fr. Justin
Kolędy są bardzo lubiane, rozbrzmiewają nie tylko w kościołach, ale i w domach w okresie Bożego Narodzenia. Skąd pochodzi nazwa "kolęda"?
 
Mark Brumley
„Ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej” – tymi słowami Papież Pius XII w 1950 roku oficjalnie ogłosił Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wraz z ciałem jako dogmat Kościoła katolickiego...
 
___________________
 
 reklama