logo
Sobota, 15 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Marii, Napoleona, Stelii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Bazylika pw. Matki Bożej Większej
materiał własny
 


Bazylika pw. Matki Bożej Większej

Dlaczego jedna z bazylik rzymskich nosi imię Matki Bożej Większej? Czy może być Matka Boża Mniejsza?

Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) ma w swej nazwie przymiotnik "Większa", ponieważ jest ona pierwszym i największym kościołem rzymskim poświęconym Matce Bożej. Nazwa dotyczy zatem wielkości budowli. Tę świątynię nazywa się też bazyliką Matki Bożej Śnieżnej. Według tradycji Maryja ukazała się w r. 352 papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu magnatowi Janowi, nakazując im wybudować kościół na miejscu, w którym spadnie śnieg. Kościół został całkowicie przebudowany w wieku V przez Sykstusa III po Soborze w Efezie, który potwierdził Boże macierzyństwo Maryi (r. 431). Starożytne mozaiki tej świątyni, dotyczące właśnie Bożego macierzyństwa Maryi, świadczą, że Kościół już w wieku V przejął do celów religijnych znajomość najlepszej sztuki pogańskiego cesarstwa rzymskiego. W bazylice znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego i starożytny obraz Matki Bożej zwany Zbawieniem Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Mam trudności z wychowaniem swoich dzieci. Są bardzo nieposłuszne i drwią z czwartego przykazania Bożego.
 
Fr. Justin
Nasz syn żyje w ustawicznym strachu przed ojcem, który nie ominie żadnej okazji, aby chłopca zbesztać, wytknąć jego wady i obwinić go za byle co. A syn naprawdę się stara, jak może. Czy z ciągłego łajania mogą wyniknąć dobre skutki? Czy w ten sposób wychowuje się dziecko? Chciałabym, żeby mąż usłyszał Ojca odpowiedź.
 
ks. Edward Osiecki SVD
Początki ewangelizacji Wietnamu sięgają pierwszych lat XVI wieku. Za panowania władcy Wietnamu Le Trang Ton został wydany w 1533 roku dekret królewski, zakazujący głoszenia wiary chrześcijańskiej. Dekret wspomina po imieniu pewnego Europejczyka imieniem Ignatius, który m.in. głosił Ewangelię w Nam Đinh. Dekret ten jest pośrednim świadectwem, że Ewangelię Chrystusa głoszono na ziemi wietnamskiej już wcześniej...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー