logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bezdomni idą na Jasną Górę – Spakuj bezdomnego i powierz mu swoją intencję
 


6 sierpnia z pielgrzymką na Jasną Górę wyrusza grupa bezdomnych – podopiecznych Braci Mniejszych Kapucynów i Fundacji Kapucyńskiej. Potrzebują w zasadzie wszystkiego – koszt uczestnictwa dla 1 osoby to blisko 500 zł. W zamian za pomoc bezdomni oferują modlitwę, zaniosą również intencje swoich darczyńców.

Bezdomni, którzy 6 sierpnia pragną wyruszyć na pielgrzymkę do Częstochowy, to w głównej mierze podopieczni Braci Mniejszych Kapucynów i Fundacji Kapucyńskiej, na co dzień korzystający z Jadłodajni na Miodowej w Warszawie. Tegoroczna grupa liczyć będzie około 20 osób. Dla niektórych będzie to pierwsza pielgrzymka, inni pójdą już kolejny raz. – Dzięki pielgrzymce bezdomni doświadczają poczucia wspólnoty, czerpią siłę do walki ze swoimi słabościami i uzależnieniami. – podkreśla Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej.

Często działanie Boga na szlaku pielgrzymim  owocuje pojawieniem się pragnienia „chcę coś zmienić”, ale też nadziei, że „jest to możliwe” – mówi z kolei br. Adam Zwierz, Kapucyn - Opiekun Jadłodajni Miodowa – Taki owoc pielgrzymki można nazwać małym cudem w życiu osoby bezdomnej. To też jest moje marzenie wobec każdego bezdomnego pątnika: żeby po przebytej drodze na Jasną Górę, chciał ruszyć w drogę z bezdomności – dodaje.
 
Wolontariusze Fundacji do 6 sierpnia muszą zgromadzić rzeczy dla każdego bezdomnego pielgrzyma. Czego potrzeba najbardziej? – Lista potrzebnych rzeczy nie jest skomplikowana, najczęściej przy nazwisku bezdomnego widnieje wpis "wszystko" – wyjaśnia Anna Niepiekło.

Koszt przygotowania i uczestnictwa w pielgrzymce jednej osoby to blisko 500 zł. Na tę sumę składają się oprócz podstawowego ekwipunku (spodni, koszulek, skarpet, kurtek przeciwdeszczowych, plecaków czy śpiworów), również opłaty pielgrzymkowe, wyżywienie oraz koszty związane z powrotem do stolicy.

Wsparcie za intencję

W zamian za pomoc uczestnicy oferują modlitwę za darczyńców oraz zaniesienie ich intencji na Jasną Górę. Każdy z podopiecznych otrzyma konkretne intencje, przesłane przez osoby wspierające. Można je dostarczyć wraz z darami do klasztoru przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie, bądź przesłać drogą e-mail na adres fundacji (biuro@fundacja-kapucynska.org).

Potrzebne dary rzeczowe:
• ręczniki
• podkoszulki
• skarpety
• spodnie męskie letnie
• krótkie spodenki
• bluzy sportowe
• kurtki przeciwdeszczowe
• czapki z daszkiem
• plecaki średniej wielkości (bagaż podręczny)
• torby/plecaki duże (bagaż główny)
• śpiwory
• namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawialne
(Dary można dostarczyć do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów, przy ul. Kapucyńskiej 4 w Warszawie)

Kontakt:

Anna Niepiekło – rzecznik prasowy                         
Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego    
tel. kom.: 797 907 148                           
jadlodajniamiodowa@gmail.com
 

***


„Fundacja Kapucyńska  im. bł. Aniceta Koplińskiego” powstałą w 2010 roku, z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich. Jej misja wyrasta z Jadłodajni na Miodowej w Warszawie „Pomagamy mądrze pomagać” oraz z kapucyńskiego hasła „Pokój i dobro.”
       
Fundacja jest wsparciem i kontynuacją działalności Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Z jadłodajni korzysta codziennie około 300 osób, które otrzymują strawę nie tylko dla ciała, ale i duszy. Sprawne jej funkcjonowanie możliwe jest dzięki wsparciu wolontariuszy oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli.

Wszystkie przedsięwzięcia prowadzone przez Fundację mają na celu pomoc ludziom ubogim i bezdomnych. Oprócz ciepłego posiłku potrzebujący mogą tu otrzymać wsparcie duchowe i pomoc psychologiczną. Przy Fundacji działa Centrum Wsparcia Psychologicznego „Miodowa”, które prowadzi dla bezdomnych warsztaty socjoterapeutyczne. Stałym elementem działań Fundacji jest też projekt „Anioł w Warszawie” – asystent osoby bezdomnej oraz cotygodniowe „Spotkania bezdomnych z kulturą”, na które zapraszani są znani dziennikarze i aktorzy.

W 2010 roku „Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” podpisała „Deklarację partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności”.